MZ uważa, że AOTMiT zbyt łatwo opiniuje leki do refundacji

POLITYKA LEKOWA

Autor: wyborcza.pl/ŁS/rynekaptek.pl   02-02-2015, 08:20

MZ uważa, że AOTMiT zbyt łatwo opiniuje leki do refundacji MZ z niepokojem przyjmuje przedkładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową (fot. PTWP)

Ministerstwo Zdrowia krytykuje członków Rady Przejrzystości AOTMiT za „przekładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową” podczas oceny leków, które powinny trafić na listę refundacyjną.

„Gazeta Wyborcza” dotarła do listu, jaki wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki wysłał do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz działającej przy niej Rady Przejrzystości. Czytamy w nim, że "minister z niepokojem przyjmuje przedkładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową". Poucza, że o skutecznych, ale bardzo drogich lekach (kuracja za kilkaset tysięcy, a nawet milion złotych rocznie) opinia powinna być negatywna.

Radziewicz-Winnicki pisze, że pozytywne rekomendacje "stawiają ministra zdrowia w bardzo trudnej sytuacji", bo podsycają żądania pacjentów, by lek objąć refundacją. "Pacjenci nie przyjmują argumentu ekonomicznego" - ubolewa wiceminister.

Jak pisze „GW”, chodzi mu przede wszystkim o opinie "pozytywne warunkowo". Rada uznaje, że lek należy refundować, ale pod warunkiem, że producent obniży cenę. Dla ministra jest oczywiste, że tego nie zrobi, jeśli jedyny na świecie produkuje lek na bardzo rzadką chorobę. "W takich sytuacjach Rada Przejrzystości i prezes Agencji powinni zajmować negatywne stanowisko" - napisał Winnicki.

2 lutego ma odbyć się spotkanie przedstawicieli MZ i AOTMiT w tej sprawie.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH