MZ w sprawie refundacji leku na raka piersi

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   01-03-2018, 14:24

MZ w sprawie refundacji leku na raka piersi Koszt terapii lekiem to ok. 432 000 zł (Fot. Archiwum)

Posłanka Anna Elżbieta Sobecka zapytała Ministra Zdrowia, czy istnieje możliwość refundacji leku palbociclib (Ibrance) jako leku ratującego życie. Jak wskazała, to nowy preparat, który został zarejestrowany w Europie w listopadzie 2016 roku.

Koszt terapii lekiem to ok. 432 000 zł.

W odpowiedzi na interpelację wiceminister Marcin Czech poinformował, że w Ministerstwie Zdrowia toczą się dwa postępowania w sprawie objęcia refundacją leku Ibrance (palbocyklib) w ramach programów lekowych o tej samej nazwie: „Leczenie raka piersi ”, gdzie wnioskowany lek ma być stosowany w skojarzeniu z letrozolem lub fulwestrantem.

Powyższe wnioski przeszły etap oceny formalnej, a następnie dokonano uzgodnienia treści programów lekowych załączonych do wniosków.

Wiceminister podał, że w toku postępowań AOTMiT wydała negatywną rekomendację.

W uzasadnieniu wskazano na korzystny wpływ terapii palbocyklib + letrozol, a także palbocyklib + fulwestrant w porównaniu z monoterapią odpowiednio letrozol i fulwestrant na przeżycie wolne od progresji choroby. Natomiast odnosząc się do analizy bezpieczeństwa wskazano, iż wnioskowana technologia lekowa prowadzi do zwiększenia zdarzeń niepożądanych ogółem oraz ciężkich zdarzeń niepożądanych. Dlatego należy wnioskować, że terapia palbocyklibem charakteryzuje się niekorzystnym profilem bezpieczeństwa stosowania.

Dodatkowo w rekomendacjach zaznaczono, że powyższe uwagi potwierdzają odnalezione rekomendacje refundacyjne, gdzie większość z nich była negatywna wskazując na brak efektywności kosztowej.

Aktualnie przedmiotowe postępowanie jest zawieszone na wniosek podmiotu odpowiedzialnego.

Wiceminister poinformował jednocześnie, że Minister Zdrowia może wydać, w drodze decyzji administracyjnej, zgodę na pokrycie kosztów tego leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej.

Podkreślił też, że pomimo negatywnej opinii dla leku Ibrance w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej oraz negatywnych rekomendacji Agencji w zakresie finansowania przedmiotowego leku ze środków publicznych w ramach programu lekowego, ze względu na zawieszenie postępowań refundacyjnych dla przedmiotowego produktu leczniczego finansowanie w/w leku w przyszłości jest nadal sprawą otwartą.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH