MZ: wykaz bezpłatnych leków 75+ nie stanowi wytycznej medycznej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   13-10-2016, 10:45

MZ: wykaz bezpłatnych leków 75+ nie stanowi wytycznej medycznej Pacjent cały czas jest uprawniony do dokonania w aptece zamiany leku na np. tańszy lek

W ocenie posłanki, resort poucza lekarzy, że „wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów 75+ nie może być podstawą do zmiany zasad leczenia pacjenta". Lista "S" nie stanowi wytycznej medycznej - wyjaśnia ministerstwo zdrowia.

Poszło o opublikowany 23 sierpnia 2016 roku na stronach Ministerstwa Zdrowia komunikat do lekarzy specjalistów, który wskazuje, iż "wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, nie może być podstawą do zmiany przez lekarza specjalistę zasad leczenia (prowadzonej farmakoterapii), jeżeli zmiana nie jest oparta na aktualnej wiedzy medycznej".

- Komunikat ten przekazuje więc informację, iż tzw. wykaz bezpłatnych leków dla seniorów 75+ nie stanowi wytycznej medycznej (wykazu leków zalecanych w leczeniu pacjentów 75+), a stanowi jedynie wykaz leków, które są dostępne bezpłatnie świadczeniobiorcom po ukończeniu 75. roku życia - wyjaśnia wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

W ten sposób odnosi się do pytania posłanki Moniki Wielichowskiej, której zdaniem na stronie resortu zdrowia umieszczono instrukcje, w jaki sposób lekarz powinni przepisywać od 1 września recepty na darmowe leki.

- Resort poucza lekarzy, że wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów 75+ nie może być podstawą do zmiany zasad leczenia pacjenta. W komunikacie tym wiceminister zdrowia zapowiada także kontrole NFZ dotyczące przestrzegania zasad ordynacji leków. Jak łatwo się domyślić, takie ostrzeżenia mogą spowodować, że lekarze będą się obawiać zamiany leków. Jeśli bowiem kontrola wypadnie dla nich negatywnie, to muszą liczyć się z tym, że będą zobowiązani do zwrotu pieniędzy - ocenia posłanka.

Pyta, na jakiej podstawie resort uważa, że tańszy odpowiednik obecnie stosowanego przez pacjenta leku nie będzie skuteczny?

Zdaniem wiceministra, przytoczony komunikat nie informuje o planach podejmowania nowych, czy wzmożonych kontroli ordynacji lekarskiej związanych z rozpoczęciem realizacji projektu 75+.

- Opublikowany komunikat w żadnej mierze nie odnosi się również do kwestii substytucji aptecznej. Pacjent cały czas jest uprawniony do dokonania w aptece zamiany leku na np. tańszy lek będący odpowiednikiem leku zaordynowanego przez lekarza, za wyjątkiem sytuacji, w której lekarz wskaże na recepcie, iż leku nie można zamieniać - informuje Marek Tombarkiewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH