MZ zapowiada: będzie więcej pieniędzy na refundację

POLITYKA LEKOWA

Autor: polskieradio.pl/ rynekaptek.pl   26-01-2018, 12:21

MZ zapowiada: będzie więcej pieniędzy na refundację Zgodnie z prawem na refundację leków przeznacza się do 17 proc. środków, jakie NFZ ma na finansowanie świadczeń gwarantowanych (fot. archiwum)

„Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką do ustawy refundacyjnej, która umożliwiłaby zwiększenie budżetu refundacyjnego” - wynika z odpowiedzi resortu na grudniową petycję organizacji wspierających chorych zmagających się z nowotworami.

"Resort zdrowia rozważa wprowadzenie przedziału wartości procentowych, na podstawie których wyliczana byłaby kwota środków przeznaczonych na refundację" - poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech w piśmie do organizacji pacjenckich. Obecne przepisy określają tylko górny limit środków na refundację.

Zgodnie z prawem na refundację leków przeznacza się do 17 proc. środków, jakie NFZ ma na finansowanie świadczeń gwarantowanych. Jednak w ostatnich latach poziom ten nie przekroczył 16 proc.; w minionym roku było to 15,65 proc. - informuje Polskie Radio 24.

Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia z jednej strony przyznaje, że w ciągu poprzednich kilkunastu miesięcy podjęto zdecydowanie więcej pozytywnych decyzji dla refundacji leków onkologicznych niż przez wcześniejsze lata, ale zauważa jednocześnie, że finansowanie leków przez NFZ, przy rosnącym budżecie Funduszu, nie zwiększa się.

Ekspert wylicza, że jeden proc. budżetu to ponad miliard złotych każdego roku, więc gdyby jedna trzecia z tego miliarda poszła na leczenie onkologiczne, to pacjenci dostaliby o wiele lepsze leki niż obecnie.

Więcej: https://www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH