MZ zapowiada refundację immunoglobulin w chorobach rzadkich

POLITYKA LEKOWA

Autor: RPP/ rynekaptek.pl   19-05-2015, 14:51

MZ zapowiada refundację immunoglobulin w chorobach rzadkich

W związku z sytuacją pacjentów cierpiących na liszaj śluzowaty twardzinowy (scleromyxoedema), a także biorąc pod uwagę inne bardzo rzadkie choroby, w leczeniu których stosowane są preparaty immunoglobulin, Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o wyjaśnienia.

W chwili obecnej żaden z refundowanych dożylnych preparatów immunoglobulin nie jest zarejestrowany w leczeniu scleromyxoedema jak i szeregu innych chorób rzadkich - informuje RPP.
 
W odpowiedzi Minister Zdrowia poinformował Rzecznika o prowadzonych pracach, mających na celu objęcie refundacją preparatów immunoglobulin we wskazaniu scleromyxoedema, a także o staraniach podjętych w celu wprowadzenia zmian w zasadach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia immunoglobulin w Katalogu świadczeń do sumowania1. Dotychczas możliwe było rozliczanie jedynie immunoglobulin podanych zgodnie z zastosowaniem produktu leczniczego.
 
Ponadto 30 kwietnia br. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował Zarządzenie nr 211201 5/DOL zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) oraz zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. Zmiany dotyczą m.in. sposobu rozliczania z płatnikiem preparatów immunoglobulin finansowanych w Katalogu świadczeń do sumowania.

Rzecznik przypomina, iż aktualizacja wskazań rejestracyjnych w Charakterystykach Produktów Leczniczych następuje na wniosek producenta leków, który ma obowiązek potwierdzenia zasadności rozszerzenia zakresu wskazań do stosowania wynikami badań naukowych (nie ma obowiązku zamieszczenia w przedmiotowym dokumencie wszystkich wskazań terapeutycznych, w jakich zgodnie z aktualną wiedzą medyczną lek może być stosowany). W związku z tym umieszczenie wskazań terapeutycznych w Charakterystykach Produktów Leczniczych uzależnione jest zarówno od dostępnej wiedzy medycznej jak i strategii sprzedaży obranej przez producentów leków.

Więcej: http://www.bpp.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH