MZ znowu wyjaśnia mediom: tym razem o braku szczepionek

POLITYKA LEKOWA

Autor: Janusz Maciejowski/MZ/rynekaptek   19-10-2015, 15:23

MZ znowu wyjaśnia mediom: tym razem o braku szczepionek Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że braki szczepionek są sporadyczne

To już kolejne wyjaśnienia resortu dotyczące informacji medialnych. Tym razem chodzi o zgłaszane przez firmy farmaceutyczne problemy ze szczepionkami m. in. na krztusiec. MZ wyjaśnia, że problemów nie ma wcale, a gdy są, to tylko sporadycznie.

„Problemy z dostawami szczepionek zdarzają się sporadycznie. Ministerstwo Zdrowia zawsze otrzymuje takie informacje wcześniej i podejmuje działania zapewniające ciągłość szczepień. W tym celu w VI kwartale 2014 r. resort przekazał do wszystkich placówek ochrony zdrowia w Polsce zalecenia dotyczące wykonywania szczepienia ochronnego przeciwko krztuścowi. Dzięki temu, mimo problemów producenta z wywiązaniem się z obowiązku zapewniania ciągłości dostaw, dzieci były szczepione w terminach, które pozwalają zachować odporność na choroby zakaźne” – pisze Krzysztof Bąk, rzecznik MZ.

Doniesienia prasowe, które powstały na podstawie zgłoszeń od stron zainteresowanych resort uważa za nieścisłe.

„W związku z doniesieniami o braku szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, które pojawiają się mediach, wyjaśniam, że są to nieścisłe informacje, wprowadzające pacjentów w błąd” – czytamy w wyjaśnieniu.

Ale też podaje:

„Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi dla wszystkich dzieci. Jednak – w związku z czasowym problemem z ich produkcją i dystrybucją w 2014 r., który występował w całej Europie – dostęp do szczepionek był ograniczony w I półroczu 2015 r.”

Rzecznik resortu prosi „przedstawicieli mediów o to, aby nie straszyli pacjentów i nie wprowadzali ich w błąd. Apeluję, aby podczas przygotowywania materiałów o tematyce zdrowotnej zachowywali Państwo rzetelność dziennikarską, mając na względzie dobro pacjenta”.

Media podają informacje zebrane na podstawie danych z różnych źródeł, także i tych resortowych, gdzie również napotkać można informacje o brakach, przesunięciach terminów dostaw i… sporadycznych problemach. Nie brakuje również informacji, że media zdają sobie sprawę i bardzo wierzą, że resort robi wszystko, aby powodów do niepokoju było jak najmniej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH