MZ: żywa szczepionka przeciwko polio tylko do końca roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2015, 08:37

MZ: żywa szczepionka przeciwko polio tylko do końca roku Szczepionka zostanie wycofana z użycia od 2016 roku

W 2016 r. w Polsce przestanie być stosowana żywa szczepionka przeciwko polio. Jest ona skuteczniejsza, ale jej używanie wiąże się z wprowadzaniem i krążeniem wirusa w środowisku, co naraża na zachorowanie osoby nieszczepione.

Informację taką podała dyrektorka departamentu matki i dziecka Ministerstwa Zdrowia, Dagmara Korbasińska.

Poliomyelitis, czyli choroba Heinego-Medina to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Dostają się one do organizmu przez usta lub nos, po czym namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, prowadzące do niedowładu lub porażenia mięśni. Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni.

Są trzy typy poliowirusów - 1, 2 oraz 3. Zachorowanie spowodowane przez jeden typ nie chroni przed pozostałymi typami, dlatego istnieje teoretyczna możliwość trzykrotnego zachorowania na poliomyelitis. Istniejące szczepionki chronią przed wszystkimi trzema typami wirusa. Pierwsza z nich - IPV - zawiera wirusy inaktywowane, zabite, w drugiej - OPV - wirusy są atenuowane, czyli pozbawione właściwości chorobotwórczych dla człowieka. Są one w stanie uodpornić szczepioną osobę, ale nie wywołują u niej choroby.

Oba typy szczepionek indukują produkcję przeciwciał, które zapobiegają przedostaniu się wirusów do ośrodkowego układu nerwowego i wywołaniu porażennego zachorowania, jednak - jak informuje NIZP-PZH na swoich stronach - szczepionka OPV, dzięki indukcji tzw. odporności jelitowej, czyli stymulacji produkcji przeciwciał w nabłonku jelit, lepiej zapobiega przenoszeniu się wirusa pomiędzy ludźmi.

Jak wyjaśniła Korbasińska, w przypadku szczepionki IPV żywy wirus polio nie dostaje się do środowiska, z czym mamy do czynienia w przypadku szczepienia OPV. Z tego powodu zdecydowano o zaprzestaniu szczepień szczepionką OPV do końca marca 2016 r.

- Przygotowujemy się do wycofania szczepionki OPV i szczepienia tylko szczepionką IPV, czyli niezawierającą szczepionkowego wirusa polio, który zwiększa narażenie na zachorowanie osób nieszczepionych. Dokonujemy tego wycofania, żeby doprowadzić do takiej sytuacji w Polsce, że nie tylko zaszczepione osoby będą odporne, ale żeby zakończyć też krążenie wirusa polio w środowisku - powiedziała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH