Na liście "S" zabrakło kilku podstawowych leków stosowanych w psychiatrii

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   03-08-2016, 08:18

Na liście "S" zabrakło kilku podstawowych leków stosowanych w psychiatrii Wykaz obejmuje 1129 preparatów i 68 substancji czynnych, nie ma nim kilku podstawowych leków na choroby psychiczne.

U osób powyżej 75. roku życia częste są szeroko rozumiane zaburzenia psychiczne. Niepokoi brak kilku podstawowych leków stosowanych w psychiatrii - mówi Rzeczpospolitej Marek Balicki, były minister zdrowia.

Nie ustają komentarze ekspertów po ogłoszeniu przez Ministra Zdrowia wykazu leków dla seniorów po 75 roku życia. 

Większość ocenia projekt pozytywnie.

- Nowy projekt wykazu leków 75+ to klucz do transparentności, który oddali podejrzenia o faworyzowanie którejś z firm farmaceutycznych – mówi dla Rzeczpospolitej dr. Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Ponadto dr Gryglewicz jest zadowolony z faktu, że lekarz będzie mógł wybrać z kilku leków działających podobnie.

Jednak dla Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia i szefa Wolskiego Centrum Psychiatrii, zabrakło kilku podstawowych leków stosowanych w psychiatrii, czym jest zaniepokojony. 

– U osób powyżej 75. roku życia częste są szeroko rozumiane zaburzenia psychiczne. Najczęściej występują choroby związane z zaburzeniami poznawczymi, czyli otępienie, ale też zaburzenia depresyjne – mówi Balicki.

Jak dodaje, leki te w niektórych rozpoznaniach pogorszą sytuację materialną chorych. – A przecież celem społeczno-politycznym refundacji jest to, by choroba nie pogarszała jakości życia i sytuacji materialnej osoby, której dotknęła. Dlatego uważam, że wszystkie leki dla osób 75+ powinny być refundowane, jak w wielu krajach europejskich – twierdzi Balicki.

Zgodnie z ogłoszonym wykazem leków i informacją resortu, Prezes AOTMiT oraz Rada Przejrzystości zgłosili uwagi dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności niektórych leków, które są przepisywane seniorom. Na liście uwag AOTMiT znalazła się m.in. tianeptyna (lek przeciwdepresyjny z grupy SSRE), a której ostatecznie nie uwzględniono w wykazie. Jak uzasadniono:„ brak jest dowodów wysokiej jakości, dostępne rekomendacje kliniczne nie wymieniają tego leku, dostępne są inne leki o lepiej udokumentowanej skuteczności we wskazaniu: zaburzenia lękowe i depresje.” 

Jak już pisaliśmy, Minister Radziwiłł ogłosił, że projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów nie jest jeszcze dokumentem ostatecznym. Zgodnie z przepisami wykaz taki musi być opublikowany do 1 września. Radziwiłł przypomniał, że po dwóch miesiącach (liczonych od 1 września) zostanie opublikowana kolejna, skorygowana lista.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH