Na marcowej liście leków refundowanych tylko jedna innowacja

POLITYKA LEKOWA

Autor: Infarma.pl/ rynekaptek.pl   27-02-2015, 12:23

Na marcowej liście leków refundowanych tylko jedna innowacja

Triumf oszczędność nad zdrowiem - w ten sposób Infarma komentuje marcową listę leków refundowanych.

Zdaniem Związku, marzec będzie kolejnym miesiącem bez postępu w refundacji nowoczesnych terapii. Na 66 nowych produktów zaledwie trzy molekuły nie były dotychczas refundowane, a tylko jedna z nich – epoprostenol, jest innowacyjna.

Nowe substancje czynne stanowią jedynie dodatkowe opcje terapeutyczne i są kroplą w morzu rzeczywistych potrzeb pacjentów w Polsce. Kształt marcowego obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia stanowi dowód na kontynuację wyjątkowo powściągliwej polityki resortu w zakresie refundacji innowacyjnych leków - uważają przedstawiciele innowacyjnych firm farmaceutycznych.

W ich opinii, realizowana przez Ministerstwo Zdrowia strategia w zakresie wprowadzania na listę leków refundowanych nowych cząsteczek przyniosła pacjentom kolejne rozczarowanie. Wśród 66 nowych produktów znajdują się zaledwie trzy substancje czynne dotychczas niefinansowane przez płatnika publicznego. Dwie z nich dostępne będą w ramach rynku otwartego (esomeprazolum oraz kombinacja: losartanum i amlodipinum) oraz jedna w ramach programu lekowego (epoprostemol).

"Należy podkreślić, że jedynie ta ostatnia jest w rzeczywistości cząsteczką innowacyjną. Wszystkie stanowią dodatkową opcję terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na refluksową chorobę przełyku oraz nadciśnienie tętnicze. Oznacza to, że od zeszłorocznego, marcowego obwieszczenia Ministerstwo Zdrowia wpisało na listy refundacyjne w sumie zaledwie siedem innowacyjnych molekuł" - uważa Infarma.

Tak ograniczony dostęp pacjentów do innowacji przynosi budżetowi NFZ realne oszczędności. Rok 2014 był kolejnym, w którym wydatki płatnika były niższe od zakładanych. Niestety, oszczędności te, pomimo ustawowego obowiązku, nie zostały przeznaczone na finansowanie dotychczas nie objętych refundacją leków, które nie mają swojego odpowiednika refundowanego w danym wskazaniu. Choć suma wydatków NFZ na innowacyjne terapie rośnie z roku na rok, środki te są wciąż zdecydowanie zbyt skromne, by odpowiedzieć na rzeczywiste potrzeby polskich pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH