Nadal mamy wysoki poziom dopłat do leków przez pacjentów

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 14:14

Nadal mamy wysoki poziom dopłat do leków przez pacjentów Państwo polskie stoi przed wyzwaniem możliwie efektywnego zarządzania dostępnym obecnie budżetem NFZ na leki (fot. archiwum)

Państwo polskie stoi przed wyzwaniem możliwie efektywnego zarządzania dostępnym obecnie budżetem NFZ na leki, ale problemem nie mniej ważnym jest poszukiwanie możliwości jego istotnego powiększenia - oceniają eksperci PEX PharmaSequence.

Przeciętne wydatki na leki w Polsce (łącznie z lekami OTC i suplementami) wyrażone jako procent dochodu narodowego brutto są na średnim poziomie w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. W wymiarze absolutnym (przeliczone na USD wg parytetu siły nabywczej) są oczywiście niskie, co wynika zarówno z niskich cen leków, jak również przeważającego udziału leków odtwórczych, znacznie wyższego niż w innych krajach, w tym krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Jednakże wydatki publiczne na leki, zarówno w wymiarze względnym, jak i absolutnym należą do zdecydowanie najniższych w Europie (ujmując w porównaniu także „nowe” kraje Unii), co jednocześnie oznacza wysoki poziom dopłat do leków ponoszonych przez pacjentów - zauważają autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

Limitowanie do innowacji
Oznacza to, iż Polska stoi przed wyzwaniem dostarczenia nowoczesnej i efektywnej farmakoterapii za sumy znacznie niższe niż w innych krajach. Wprowadzenie ustawy refundacyjnej w 2012 roku bardzo obniżyło ceny leków oraz spowodowało usunięcie z refundacji wielu z nich. W efekcie doszło do wygospodarowania środków umożliwiających wprowadzenie na listy refundacyjne znacznej liczby nowych substancji leczniczych.

Jednak tylko stosunkowo nieliczne grupy pacjentów uzyskały dostęp do leczenia, głównie ze względu na restrykcyjne zasady kwalifikacji do terapii zawarte w programach terapeutycznych, bądź ograniczenie w decyzjach refundacyjnych wskazań objętych dofinansowaniem ze środków publicznych jedynie do wybranych jednostek chorobowych.

Czynnikami stymulującymi wzrost wydatków było obejmowanie refundacją nowych substancji czynnych oraz rosnące zużycie ilościowe leków w aptekach. Wydatki z budżetu NFZ ponoszone na leki w latach 2012–2014 rosły więc co roku średnio o 6,7%, a w latach 2012–2016 CAGR wyniósł 6,4%, co nie wpłynęło w istotny sposób na zwiększenie udziału wydatków publicznych na leki w PKB Polski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH