Negatywna rekomendacja szefa AOTM dla denosumabu

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/ rynekaptek.pl   19-03-2015, 15:08

Negatywna rekomendacja szefa AOTM dla denosumabu

Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego Xgeva (denosumab) w leczeniu dorosłych chorych z guzami litymi i z zaburzeniami funkcji nerek określonymi klirensem kreatyniny na poziomie ≤ 60ml/min, u których wystąpiły przerzuty do kości.

Prezes Agencji, biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości oraz wyniki oceny wnioskowanej technologii medycznej, zwraca uwagę na niepewność w odniesieniu do wpływu ocenianej technologii na budżet płatnika i uzyskania potencjalnych korzyści zdrowotnych z jej zastosowania.

Przyjęcie przez wnioskodawcę założenia o braku świadczeń alternatywnych dla ocenianej technologii we wnioskowanej populacji nie odzwierciedla stanu faktycznego aktualnej praktyki klinicznej i realiów płatnika publicznego. Ze środków publicznych są obecnie finansowane produkty lecznicze znajdujące zastosowanie w terapii pacjentów z guzami litymi i z zaburzeniami funkcji nerek określonymi klirensem kreatyniny na poziomie ≤ 60ml/min, u których wystąpiły przerzuty do kości, dzięki którym pacjenci mogą zostać zaopatrzeni stosownie do ich stanu zdrowia.

Oszacowanie wpływu na budżet płatnika publicznego decyzji o objęciu refundacją wnioskowanej technologii wiąże się z niepewnością w odniesieniu do określenia wielkości populacji docelowej. Dla warunków polskich nie są dostępne wiarygodne i pełne dane pozwalające na oszacowanie jej rozmiaru. Liczba i jakość zmiennych - czynników o potencjalnym wpływie na wielkość oszacowań – ogranicza przydatność predykcyjną tej analizy.

Wyniki dostępnych badań w ograniczonym stopniu udowadniają przewagę skuteczności klinicznej ocenianej technologii we wnioskowanej populacji nad refundowanym komparatorem. Przewidywane korzyści zdrowotne wynikające z objęcia refundacją wnioskowanej technologii w kontekście dostępnych refundowanych technologii alternatywnych mogą nie mieć przełożenia na praktykę kliniczną.

Więcej: http://www.aotm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH