Neumann: musimy pilnować publicznych pieniędzy

POLITYKA LEKOWA

Autor: tvp.info, wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   03-02-2015, 10:44

Neumann: musimy pilnować publicznych pieniędzy

Nie znam tego listu, wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby powstał – tak skomentował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann informacje Gazety Wyborczej o liście, w którym wiceszef resoru, Igor Radziewicz-Winnicki miał krytykować członków Rady Przejrzystości AOTMiT za "przekładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową” podczas oceny leków, które powinny trafić na listę refundacyjną.

Jednocześnie podkreślił, że „zawsze jest tak, że kiedy wprowadza się nowe leki na listę leków refundowanych, to koncerny próbują różnymi sposobami naciskać na ministra; to jest normalna gra, która odgrywa się co dwa miesiące”.

- My jesteśmy też od tego, żeby pieniędzy publicznych pilnować i żeby cena, którą zapłacimy za dany lek, była efektywna, czyli żeby lek był skuteczny i cena była akceptowalna przez nas – mówił w TVP Info wiceminister Neumann.

Radziewicz-Winnicki miał pisać w liście, że pozytywne rekomendacje "stawiają ministra zdrowia w bardzo trudnej sytuacji", bo podsycają żądania pacjentów, by lek objąć refundacją. "Pacjenci nie przyjmują argumentu ekonomicznego" - ubolewa wiceminister.

Jak pisze „GW”, chodzi mu przede wszystkim o opinie "pozytywne warunkowo". Rada uznaje, że lek należy refundować, ale pod warunkiem, że producent obniży cenę. Dla ministra jest oczywiste, że tego nie zrobi, jeśli jedyny na świecie produkuje lek na bardzo rzadką chorobę. "W takich sytuacjach Rada Przejrzystości i prezes Agencji powinni zajmować negatywne stanowisko" - napisał Winnicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH