NFZ podsumował pierwszy rok obowiązywania ustawy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   08-04-2013, 20:03

NFZ podsumował pierwszy rok obowiązywania ustawy refundacyjnej

NFZ przeanalizował z punktu widzenia płatnika finansowe skutki wejścia w życie ustawy refundacyjnej, po roku obowiązywania tych rozwiązań prawnych. Fundusz podaje, że w 2011 r. pacjent w aptece dopłacał w ciągu roku do leków średnio 170,92 zł, natomiast w 2012 r. - 145,04 zł.

- Założenia ustawy były takie, żeby objąć nią aspekty polityki lekowej dotąd nie poddane dostatecznie regułom prawa, ale istotne zarówno dla płatnika jak i dla regulatora, i jednocześnie wyeliminować zjawiska patologiczne - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami Barbara Wójcik-Klikiewicz, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ.

Z tym koniec

Wśród patologii, które wyeliminowała ustawa refundacyjna dyrektor wymieniła nieuzasadnione względami medycznymi zwiększanie refundacji, nabywanie leków za grosz, wynagradzanie pacjentów za dostarczanie recept na lek refundowany. Ustawa zlikwidowała sytuacje, w których pacjenci poszukiwali aptek oferujących lek najtańszy lub bonusowany. Nowe prawo nie zezwala też na niejednolite marże hurtowe wobec aptek, niejednolite systemy rabatowania, pseudodarowizny czy zjawisko marnotrawienia leków.

Dyrektor Wójcik-Klikiewicz przypomniała, że w 2011 r. refundacja wzrosła do rozmiarów niespotykanych w innych krajach europejskich. Po wejściu ustawy refundacyjnej nastąpiło zatrzymanie tego trendu. Ustawa bowiem wprowadziła zasadę, iż NFZ na refundację leków może wydać maksymalnie 17 proc. swojego budżetu.

Co do rozłożenia kwot refundacji w podziale na poszczególne województwa ustawa refundacyjna raczej nic nie zmieniła. Najwyższa refundacja za 2012 r. była w województwach: mazowieckim (14 proc. ogólnej kwoty), śląskim (12 proc.), wielkopolskim i małopolskim (po 9 proc). Najniższa w województwach: lubuskim, opolskim i podlaskim.

Co ciekawe, 5 mniejszych regionów generuje kwotę refundacji porównywalną do województwa mazowieckiego. Są to województwa: lubuskie, opolskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Zdaniem dyrektor wynika to stąd, że pacjenci wolą leczyć się w większych ośrodkach.

Drogie choroby
Z analizy wydatków refundacyjnych związanych z leczeniem konkretnych chorób wynika, iż najwięcej wydaje się na leczenie pacjentów z problemami kardiologicznymi. Na choroby sercowo-naczyniowe cierpi najwięcej Polaków.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH