NFZ: premiowanie za stosowanie tańszych odpowiedników leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   02-03-2018, 09:37

NFZ: premiowanie za stosowanie tańszych odpowiedników leków Ukazał się projekt zarządzenia dot. leczenia szpitalnego w zakresie chemioterapia (Fot. Archiwum)

Analiza rozliczania pewnych substancji czynnych wykazała, że cześć świadczeniodawców, mimo refundacji leków równoważnych, stosuje wyłącznie leki referencyjne, których koszt jest znacznie wyższy. Dlatego NFZ chce premiować tych, którzy stosują tańsze zamienniki.

Prezes NFZ przekazuje do konsultacji projekt zmienionego zarządzenia ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem mają na celu dostosowanie przepisów zarządzenia do aktualnego stanu faktycznego w zakresie refundacji leków stosowanych w chemioterapii, tj. do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lutego 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2018 roku.

W projekcie zaproponowano wprowadzenie współczynnika korygującego, który zapewni premiowanie stosowania tańszych odpowiedników leków. Zmiany polegają na dodaniu do zarządzenia §2 pkt 21 określającego definicję współczynnika korygującego, a także na dodaniu §14a zgodnie z którym premiowane będzie stosowanie tańszych odpowiedników leków zawierających substancje czynne kapecytabina oraz bendamustyna. 

Analiza rozliczania ww. substancji czynnych wykazała, że cześć świadczeniodawców, mimo refundacji leków równoważnych, stosuje wyłącznie leki referencyjne, których koszt jest znacznie wyższy.

W celu zmiany opisanej sytuacji proponuje się wprowadzenie współczynnika korygującego, który zapewni premiowanie stosowania tańszych odpowiedników leków. Współczynnik korygujący pozwoli na zwiększenie dostępu pacjentów do terapii poprzez obniżenie jej kosztów, co pozwoli na leczenie większej grupy chorych.

Szacowane oszczędności wynikające z wprowadzenia wyżej opisanego mechanizmu mogą wynieść ok. 3,2 mln złotych rocznie.

Uwagi do projektu zarządzenia można przesyłać do dnia 15 marca 2018 roku.

Więcej: http://nfz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH