NIA: aptekarze tracą na negocjacjach MZ w sprawie leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: NIA/rynekaptek.pl   28-01-2014, 15:54

NIA: aptekarze tracą na negocjacjach MZ w sprawie leków

Aptekarze są systematycznie obciążani skutkami finansowymi zmian w wykazach leków refundowanych, wprowadzanych obwieszczeniami ministra zdrowia, które są efektem negocjacji między podmiotem odpowiedzialnym a ministrem zdrowia - twierdzi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz.

W piśmie zamieszonym we wtorek (28 stycznia) na stronie NIA czytamy, że ”obecnie obowiązujący system przerzuca na aptekarzy cały ciężar wprowadzanych z dnia na dzień zmian i generuje dotkliwe straty po stronie osób prowadzących apteki. Straty powodowane są koniecznością sprzedawania leków po cenie dużo niższej niż cena, jaka powinna być ustalona z uwagi na cenę ich zakupu w hurtowni farmaceutycznej”.

Jak wynika z danych przekazanych Naczelnej Izbie Aptekarskiej przez apteki, przeciętna strata na przełomie roku 2013/2014 na jedną aptekę np. w województwie wielkopolskim wyniosła 3191,50 złotych (dane z 295 aptek), a w województwie łódzkim strata dochodzi nawet do 3630,94 złotych. Dane wskazują, że maksymalna wysokość straty poniesionej przez aptekę dochodzi nawet do 13 tys. złotych.

W piśmie do ministra zdrowia Grzegorz Kucharewicz zaapelował o niezwłocznie podjęcie działań zmierzających ”do wprowadzenia stosownych zmian legislacyjnych, usuwających obecną patologiczną sytuację w zakresie obrotu refundowanymi produktami leczniczymi na poziomie detalu”.

Więcej: www.nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH