Nic tak nie uzdrawia rynku jak konkurencja

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   16-01-2013, 13:44

Nic tak nie uzdrawia rynku jak konkurencja

Chcemy, by przepisy były możliwie jasne do interpretacji. Stąd potrzeba nowelizacji ustawy, która musi wyprostować przepisy w taki sposób, który nie będzie budził wątpliwości. Zapowiadana nowelizacja nie przyniesie jednak rewolucji. Nie ma już powrotu do tego, co było gorsze, jest jedynie przestrzeń na redakcyjne i techniczne poprawki - mówi w wywiadzie dla Rynku Zdrowia wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

Rynek Zdrowia: Jak ocenia Pan realizację założeń ustawy refundacyjnej?

Igor Radziewicz-Winnicki: Wejście w życie ustawy idealnie zbiegło się z okresem zmian w zakresie finansowania świadczeń. Ustawa refundacyjna umożliwiła daleko idącą racjonalizację wydatków publicznych na leki z jednej strony prowadząc do potanienia cen leków, a jednocześnie przyczyniła się do ograniczenia niezasadnej, nadmiernej konsumpcji leków. Nawet nas zaskoczyła skala i dynamika tych zmian. Nowe warunki refundacji leków już w trakcie trwania mijającego roku ujawniły możliwość zagospodarowania nieracjonalnie dotąd wydawanych środków na nowe technologie lekowe, dotychczas leżące poza zasięgiem możliwości finansowych rodzimego płatnika.

Zgodnie z ustawą co dwa miesiące aktualizujemy obwieszczenia refundacyjne i co dwa miesiące wprowadzamy na listy nowe produkty lecznicze. Na wykazie refundacyjnym obowiązującym od 1 listopada 2012 roku znajduje się stosowany w ciężkiej postaci astmy omalizumab, wprowadziliśmy też nowe leki na raka stercza, które mają znacznie bardziej korzystny profil farmakokinetyczny w porównaniu do dotychczas stosowanych leków antyandrogenowych oraz nowoczesny lek na osteoporozę dla kobiet. Najnowsza styczniowa lista wprowadza też długooczekiwany lek na łuszczycę oraz leki drugiej linii leczenia w stwardnieniu rozsianym.  

Warto również przypomnieć o udostępnieniu polskim chorym długodziałających analogów insuliny kilka miesięcy temu. Być może uda się rozszerzyć zakres ich stosowania w miarę budowania przestrzeni finansowej dla nowych technologii. Musimy pamiętać, że obecnie przemysł farmaceutyczny rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Przyrost środków w budżecie płatnika publicznego jest znacznie wolniejszy niż postęp w technologiach lekowych, w związku z czym nie wszystkie nowości udaje się w krótkim czasie udostępniać pacjentom. Jest to pochodna dostępności środków.

RZ: Wspomniana co dwa miesiące nowelizacja listy leków refundowanych jest jednak sporym utrapieniem, praktycznie dla wszystkich uczestników rynku. Czy w ramach zapowiadanej przez resort zdrowia nowelizacji ustawy będzie zmiana częstotliwości publikacji nowych obwieszczeń?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH