Nie będzie pogoni za obniżeniem cen leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Lekarska/ rynekaptek.pl   23-02-2016, 14:41

Nie będzie pogoni za obniżeniem cen leków

Dostępność do leków w Polsce jest ważniejsza od ich ceny, jeśli chcemy zahamować wywóz leków za granicę. Na tę chwilę proponujemy podniesienie cen urzędowych – mówi Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.

Nie będzie pogoni za obniżeniem cen leków. Ważniejsza jest dostępność do leków refundowanych dla pacjentów. Jeśli dostępność będzie zagrożona, będziemy nawet podnosić ceny, żeby zahamować eksport. Spodziewam się, że deklaracja ze strony ministerstwa zachęci firmy farmaceutyczne działające w Polsce do podjęcia rozmów z resortem, które zahamują eksport leków za granicę - relacjonuje wypowiedź Łandy Gazeta Lekarska.

- Jeśli polskie oddziały firm farmaceutycznych nie będą zainteresowane, by ich leki były w aptekach i nie zgłoszą gotowości do renegocjacji cen, będziemy rozmawiać bezpośrednio z zarządami koncernów. Ministerstwo ma jeszcze plan awaryjny, który może zastosować, by zagwarantować pacjentom dostęp do leków, ale jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić - dodał wiceminister.

Ważną zmianą w polityce lekowej ma być bardziej elastyczna formuła czasowa wydawania decyzji refundacyjnej – dziś może być ona podjęta na pięć, trzy czy dwa lata. Jeśli minister wie, że w ciągu pół roku w danym segmencie pojawi się nowy, skuteczniejszy, bardziej opłacalny lek, powinien móc podjąć decyzję o refundacji dotychczasowego leku (np. na sześć miesięcy), a po tym okresie negocjacje powinny się rozpocząć na nowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE