Nie będzie zmiany list refundacyjnych 16 grudnia

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   15-12-2011, 10:22

Nie będzie zmiany list refundacyjnych 16 grudnia

Projekty rozporządzeń refundacyjnych z 8 grudnia nie wejdą w życie 16 grudnia - potwierdza Ministerstwo Zdrowia.

 W przyszłym tygodniu zostanie opublikowane obwieszczenie refundacyjne, które wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Wcześniejszy plan zakładający publikację list leków refundowanych 16 grudnia wynikał z konieczności zamieszczenia na wykazach leków refundowanych zmian w refundacji leków przeciwpadaczkowych. Poprzednia lista leków refundowanych weszła w życie 16 listopada.- Udało się nam znaleźć inne rozwiązanie, a zatem publikacja kolejnych list w tak krótkim przedziale czasu okazała się niepotrzebna - wyjaśnia Jakub Gołąb, rzecznik resortu zdrowia.Chodzi o zmianę roporządzenia ministra Zdrowia z 14 grudnia 2011 roku w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.


Zmiana dotyczy dopisania wlewek i zawiesiny doustnej zawierających diazepamum i obowiązuje z dniem ogłoszenia (Dz. U. Nr 269, poz. 1595).Rzecznik podkreśla, że zgodnie z apelami środowiska medycznego, resort opublikuje treść obwieszczenia przed Świętami Bożego Narodzenia, by uczestnicy rynku mieli czas na zapoznanie się ze zmianami.

Zauważalne są jednak pewne problemy. Projekt obwieszczenia może się ukazać w przyszłym tygodniu, istnieje jednak ryzyko, iż będzie różnił się od wykazu obowązującego od 1 stycznia 2012 roku.

Decyzja refundacyjna, by być prawomocną, musi zostać dostarczona podmiotowi odpowiedzialnemu, z zachowaniem dwutygodniowego okresu na odwołanie. 

Teoertycznie MZ musiałoby w piątek (16 grudnia) dostarczyć wszystkim firmom decyzje, by nie doszło do sytuacji, gdy po wejściu w życie obwieszczenia, resort otrzyma w styczniu odwołanie się firmy od decyzji.

Zastanawiająca jest też informacja dotycząca wycofania się z zapowiadanej na 16 grudnia nowelizacji listy leków refundowanych.Jak wynika z komunikatu z 11 maja 2011 roku, nowelizacja rozporządzeń refundacyjnych miała obejmować rozpatrzone wnioski złożone do końca 2010 roku.
 Rzeczywiście, wykazy refundacyjne z 16 listopada nie objęły wniosków złożonych przez podmioty odpowiedzialne w styczniu i kwietniu 2011 roku. 


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH