Nie ChPL, ale aktualna wiedza medyczna

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   07-10-2016, 13:31

Nie ChPL, ale aktualna wiedza medyczna MZ zabezpiecza się przed wydatkami i przerzuca ryzyko na producentów

Po nowelizacji ustawy refundacyjnej, leki będą mogły być refundowane w pełnym zakresie wskazań, bez względu czy mają rejestrację w danym wskazaniu czy nie. Jednak resort zdrowia zabezpieczył się przed spodziewanymi nadmiernymi wydatkami w tej kategorii - ocenia dr Rafał Zyśk.

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Znajduje się w nim kilka istotnych zmian. Chodzi m.in. o szybsze wdrażanie kolejnych produktów do programów lekowych oraz stworzenie budżetu, z którego będą finansowane innowacyjne terapie.

- Po zmianie prawa minister zdrowia będzie mógł dołączyć nowy produkt do programu lekowego, bez konieczności występowania o zgodę na to do producentów leków, których leki znajdują się w danym programie - wyjaśniał dr Rafał Zyśk z Uczelni Łazarskiego, podczas debaty "Nowelizacja ustawy refundacyjnej – co się zmienia" (Warszawa, 7 października br.).

Resort zdrowia zaplanował również działania, które mają poprawić dostęp do szczepionek. Będą one dostępne na wykazach refundacyjnych na zasadach takich, jakie obowiązują w przypadku leków refundowanych - najtańsza szczepionka będzie wyznaczała limit w grupie limitowej. Planuje się, że odpłatność za te produkty będzie wynosić 30 lub 50 procent.

Ministerstwo chce również poprawić dostęp do terapii ultrarzadkich. W tym przypadku mówimy o chorobach, które występują nie częściej niż u jednej osoby na 50 tys. mieszkańców.

Nowością w systemie refundacyjnym będzie prowadzenie zasady compassionate use, określonej w polskiej ustawie jako program indywidualnego zastosowania. Zasada polega na udostępnieniu leku ratującego życie, kiedy jest on jeszcze w fazie badań klinicznych lub dopiero jest poddawany ocenie o dopuszczenie do obrotu.

Wśród zmian jest również propozycja mająca ułatwić refundację leków pochodzących z importu równoległego oraz zmianę częstości publikacji wykazów refundacyjnych. Obecnie nowe listy ukazują się co dwa miesiące. Po zmianie prawa będą ogłaszane raz na kwartał.

- Ministerstwo zdrowia zakłada też refundację leków zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Obecnie odbywa się to w oparciu o zapisy z Charakterystyki Produktu Leczniczego. Leki będą mogły być zatem refundowane w pełnym zakresie zastosowań i wskazań, bez względu czy lek ma rejestrację w danym wskazaniu czy nie - podkreślał ekspert.

Jego zdaniem, to w praktyce oznacza, że zwiększy się liczba wskazań, w których lekarze będą mogli ordynować dany lek. - Autorzy projektu zabezpieczyli się przed nadmiernymi wydatkami, przewidując dla tej kategorii instrumenty podziału ryzyka, które przesuwają ryzyko zwiększonych wydatków na leki w niezarejestrowanych wskazaniach na producentów - zauważył dr Zysk.

- Moim zdaniem, producenci nie będą chcieli zamieszczać swoich leków w tej kategorii stosowania poza wskazaniami, by nie zarazić się na ryzyko - dodał.

Więcej informacji z piątkowej debaty wkrótce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH