Nielegalny wywóz leków z aptek: zmieńmy przepisy, inne kraje już to zrobiły

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   23-06-2014, 17:20

Nielegalny wywóz leków z aptek: zmieńmy przepisy, inne kraje już to zrobiły

Niedawno opisaliśmy mechanizm niezgodnego z prawem wywozu leków (tzw. reeksportu) z naszych aptek do odbiorców w innych krajach. Zarabiają biorące udział w procederze polskie i zagraniczne hurtownie oraz apteki. Traci pacjent nad Wisłą, gdyż dostęp do niektórych specyfików staje się utrudniony.

Wypowiadający się w tekście aptekarze wskazywali, że konieczne są: egzekwowanie istniejącego prawa oraz brak przyzwolenia władz na jego łamanie oraz taka konstrukcja organizacji systemu hurtu i detalu, by nie sprzyjała patologiom.

Czyt.: Leki hurtowo znikające z polskiej apteki: państwo traci nad tym kontrolę


Ministerstwo: powstanie system nadzoru i kar

Resort zdrowia oraz Inspekcja Farmaceutyczna przyznają, że problem istnieje. Czy i w jaki sposób zostanie rozwiązany?

- Leki w Polsce są najtańsze w Europie. Ten sukces ma jednak też wady - tanie leki stały się intratnym elementem handlu w ramach wymiany towarowej w Europie. Notorycznie borykamy się z brakiem dostępności do określonych leków w Polsce - przyznał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas konferencji "Ustawa refundacyjna - teraźniejszość i przyszłość" (Warszawa, 12 czerwca 2014 r.).

Zwrócił uwagę, że często wywóz leków ma swoje źródło w działalności przekraczającej granice prawa, która stała się przestępczością niezwykle trudną do zidentyfikowania i nadzoru.

- Mamy do czynienia z koniecznością wspomagania efektywności Inspekcji Farmaceutycznej i bliskiej współpracy z prokuraturą oraz budowania nowych rozwiązań systemowych, które mają za zadanie zapobiec temu procederowi - powiedział Igor Radziewicz-Winnicki.

- Stworzyliśmy koncepcję systemu nadzoru elektronicznego nad dystrybucją leków w Polsce, by mieć kontrolę przepływu leków, szczególnie tych, które są narażone na wywóz - dodał. - Mechanizm polega na tym, że GIF będzie każdorazowo wydawać zgodę na wywóz określonej partii leku. Stwierdzenie wywozu leków bez tej zgody będzie sankcjonowane wysokimi karami.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH