Niezarejestrowane wskazania kliniczne: a jednak brak teraz refundacji leków w takich przypadkach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Marcin Stajszczyk*/Rynek Zdrowia   31-12-2011, 09:46

Niezarejestrowane wskazania kliniczne: a jednak brak teraz refundacji leków w takich przypadkach

Problem refundacji leków w przypadku ich ordynacji we wskazaniach klinicznych niewymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) - na który wskazywał portal rynekzdrowia.pl - został poruszony w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w czwartek (30 grudnia 2011 r.). Potwierdzono, że refundacja leku przysługuje tylko w przypadku, gdy ordynacja lekarska jest zgodna z zarejestrowanymi wskazaniami. Nie jest jasne czy i jak ustawa refundacyjna pozwoli na rozwiązanie tego problemu w przyszłości.

Sygnalizowany problem dotyczy dużej grupy pacjentów.

Zgodnie z obwieszczeniem MZ w sprawie listy leków refundowanych z dnia 23 grudnia i jego nową wersją z dnia 29 grudnia 2011 r., zakres wskazań objętych refundacją ograniczony jest do konkretnego stanu klinicznego (dawne choroby przewlekłe i nowotworowe - recepta bezpłatna „B” lub ryczałt „R”) oraz - w pozostałych przypadkach - do „wszystkich zarejestrowanych wskazań na dzień wydania decyzji” (ryczałt „R”, odpłatność 30% i 50%).

Ordynacja lekarska zawężona?

Dotychczas, jeśli odpłatność za ordynowany lek nie podlegała refundacji związanej z chorobą nowotworową lub przewlekłą, w odpowiednim miejscu recepty należało postawić „x”, co oznaczało, że lek powinien być sprzedany z innym stopniem refundacji (30% lub 50%) zgodnie z listą. Jeśli lekarz ordynował lek, dla którego na liście refundacyjnej przypisano odpłatność ryczałtową, 30% lub 50%, to pacjent kupował go z taką odpłatnością bez względu na to czy ordynacja była zgodna z ChPL, czy nie.

Obecnie lekarz ma obowiązek zaznaczyć na recepcie konkretny rodzaj odpłatności także w tych powyższych przypadkach, ale zostały one zawężone tylko i wyłącznie do „zarejestrowanych wskazań”.

W trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia w dniu 30 grudnia 2011 r. potwierdzono, że refundacja leku przysługuje tylko w przypadku gdy ordynacja lekarska jest zgodna z zarejestrowanymi wskazaniami.

Powstają pytania: Czy w opinii MZ ordynacja lekarska powinna zostać zawężona do wskazań rejestracyjnych w każdym przypadku, tzn. niezależnie od tego czy lek wypisywany jest ze zniżką, czy z pełną odpłatnością? Czy w takim przypadku zdaniem regulatora lekarz popełnia błąd w sztuce i prowadzi leczenie eksperymentalne?

Gdyby przyjąć taką logikę to dla dużej liczby chorób, w szczególności u dzieci brak byłoby możliwości terapii. Jeśli jednak przyjąć, że takie leczenie jest prawidłowym postępowaniem, dlaczego nie może być refundowane skoro jest skuteczne?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH