NIK o programach lekowych: nieprawdłowości jest niewiele

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   17-12-2014, 11:03

NIK o programach lekowych: nieprawdłowości jest niewiele

Finansowaliśmy nieefektywne i niebezpieczne dla pacjentów terapie - wynika z raportu NIK "Programy terapeutyczne i lekowe finansowane ze środków publicznych".

Jak wskazuje NIK, jest to efekt wprowadzenia przez Ministra Zdrowia ustawowo niezdefiniowanej procedury udzielania zgód warunkowych dla terapii niestandardowych i brak współpracy w tym zakresie prezesa NFZ.

Leczenie w ramach chemioterapii niestandardowej odbywa się na indywidualny wniosek lekarza prowadzącego. Wniosek ten musi być następnie pozytywnie zaopiniowany przez konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie medycyny. Akceptacja finansowania leczenia przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ możliwa jest na podstawie wniosku, po spełnieniu warunków zawartych w rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Jednak  - jak zauważyła NIK -  Minister Zdrowia wprowadził w drodze rozporządzenia ustawowo niezdefiniowaną procedurę udzielania zgód warunkowych, tj. akceptacji finansowania terapii do czasu wydania rekomendacji przez prezesa AOTM.

Prezes nie chciał, musiał minister
W zamyśle resortu zdrowia, z NFZ powinny wpływać wnioski w sprawie zlecenia prezesowi AOTM wydania rekomendacji z tytułu podjęcia przez dyrektorów oddziałów warunkowej akceptacji finansowania świadczenia. Tak miało być również w przypadku usunięcie procedury z wykazu świadczeń gwarantowanych albo dokonania zmiany poziomu finansowania lub warunków realizacji. Jak ustaliła Izba, prezes Funduszu odmówił składania wniosków w tej sprawie, a swoją odmowę uzasadnił nałożeniem na organy NFZ obowiązków wykraczających poza delegację ustawową.

W związku z odmową prezesa Funduszu, Minister Zdrowia do 15 października 2013 r. z własnej inicjatywy, powołując się m.in. na istotne zagrożenie narażenia budżetu NFZ na nieuzasadnione wydatki, zlecił prezesowi AOTM wydanie rekomendacji w sprawie usunięcia świadczeń gwarantowanych realizowanych w ramach programu chemioterapii niestandardowej lub dokonania zmian w sposobie ich finansowania dla 81 substancji czynnych. Potem dla pięciu z nich wycofał zlecenie.

Po zleceniu MZ, dla 43 substancji prezes AOTM wydał rekomendacje, a w trakcie realizacji pozostawało 33. Spośród ocenionych substancji, aż 17 uzyskało rekomendację o usunięciu z programu chemioterapii niestandardowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH