Nikt nie mówił, że seniorzy otrzymają za darmo wszystkie leki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   09-03-2016, 20:30

Nikt nie mówił, że seniorzy otrzymają za darmo wszystkie leki W Sejmie było dzisiaj o projekcie ustawy 75+

Resort zdrowia planuje wydłużyć okresy pomiędzy kolejnymi obwieszczeniami listy leków refundowanych z dwóch do 4 miesięcy. Dotyczyć to będzie także wykazu darmowych leków dla seniorów. Mają się na nim znaleźć droższe produkty, bo z ich zakupem osoby starsze mają problem.

W środę ( 9 marca), na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji polityki senioralnej oraz zdrowia posłowie rozmawiali o projekcie przyznającym osobom powyżej 75 lat prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

W projekcie założono m.in., że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

Opozycja głośno krytykowała poziom wydatków przeznaczony na ten cel. Profesor Alicja Chybicka, poseł PO, pytała, jaka część leków będzie opłacona za pomocą środków zagwarantowanych przez ustawę.

Była premier Ewa Kopacz (PO) zwróciła uwagę, że przedłożony projekt ws. leków po 75 r.ż nie ma nic wspólnego z deklaracjami składanymi w czasie kampanii wyborczej. - Zamiast leków za darmo dla seniorów mamy wybrane leki dla wybranych chorych - komentowała.

Minister w odpowiedzi na ten zarzut prostował, że nikt nie mówił o tym, że 75- latkowie otrzymają wszystkie leki za darmo.

- Wiem, że obecny plan nie jest wystarczający, żeby pokryć wszystkie potrzeby najstarszych pacjentów. Ale to pierwszy krok. Jeżeli zaś spojrzymy na leki szczególnie istotne dla tej grupy wiekowej - a koncentrujemy na lekach, które mają podstawowe znaczenie dla opieki medycznej osób w wieku 75 - to okaże się, że nasz projekt będzie w tym zakresie istotnym wsparciem - przekonywał i dodał, że w kolejnych latach jego odczuwalność będzie coraz większa, bo lista darmowych leków będzie się systematycznie powiększała.

Kryterium dochodowe nie wchodzi w grę
Sporo zarzutów mieli też posłowie, co do trybu ogłaszania kolejnych wykazów leków objętych programem. Ewa Kopacz wskazywała na ryzyko utraty praw nabytych przez pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH