Nowa lista leków refundowanych - od 1 września

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/Rynek Aptek   27-08-2015, 15:43

Nowa lista leków refundowanych - od 1 września Na liście refundacyjnej będzie 76 nowych produktów dostępnych w aptekach. Fot. archiwum

Na liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać 1 września, będzie 76 nowych produktów dostępnych w aptekach. Zmiany dotyczą też preparatów stosowanych w programach lekowych i katalogu leków refundowanych w chemioterapii.

Na liście aptecznej znajdzie się 76 nowych produktów. W przypadku 51 produktów - leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - ceny obniżono. Obniżki te wyniosą od 1 gr do 184,74 zł. Ceny detaliczne brutto spadną w przypadku 821 produktów (od 1 gr do 194 zł), wzrosną zaś w przypadku 131 (od 1 gr do 1,48 zł).

Zmiany dotyczą również leków stosowanych w programach lekowych i w chemioterapii. Powstaną nowe programy, m.in. leczenia przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego, leczenia aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) i mikroskopowego zapalenia naczyń (MPA).

Odnosząc się do zmian na liście refundacyjnej, przewodniczący Zespołu do spraw Polityki Lekowej i Farmakoterapii Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Włodarczyk powiedział PAP, że środowisko lekarzy pozytywnie przyjmuje refundację nowych substancji czynnych, postaci farmaceutycznych, wskazań, tworzenie nowych programów lekowych i rozszerzanie katalogu chemioterapii.

Zaznaczył jednak, że zaniepokojenie budzi fakt bardzo nielicznych w tym roku zmian w zakresie refundacji aptecznej - od stycznia do lipca MZ zrefundowało tylko dwie nowe substancje czynne (ikatybant i esomeprazol) oraz dwie nowe postaci farmaceutyczne i dwa leki złożone substancji czynnych już wcześniej refundowanych.

- Obecna lista apteczna ponownie rozczarowuje - dwie dopisane substancje czynne de facto są kontynuacją terapii zainicjowanych w warunkach szpitalnych dla wąskich grup pacjentów. Sytuacja ta jest w naszej opinii wynikiem nieefektywnego systemu refundacji i braku narzędzi oraz danych pozwalających skutecznie oszacować wielkość populacji pacjentów, którzy z refundacji danego leku będą mogli korzystać, a co za tym idzie - koszty związane z tą refundacją - ocenił Włodarczyk.

Informacja Ministerstwa Zdrowia o liście refundacyjnej i obwieszczenie ministra zdrowia: kliknij

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH