Nowe leki na liście refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-08-2011, 09:15

Lek stosowany przy endometriozie, która prowadzi do niepłodności kobiet - znalazł się w projekcie nowych wykazów refundacyjnych, który w środę (10 sierpnia) opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Nowe pozycje to także m.in. leki stosowane przy zapaleniu stawów i raku piersi.

W wykazach refundacyjnych znalazły się nowe leki. Są one stosowane w nietrzymaniu moczu i częstomoczu, używane w zapobieganiu nudnościom wywołanym przez chemioterapię oraz przepisywane w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Wśród produktów leczniczych, których do tej pory nie było w wykazach refundacyjnych są także leki zawierające substancję czynną dienogest, używane w leczeniu endometriozy. Szacowany koszt objęcia refundacją tych produktów to około 3,2 mln zł w skali roku. Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (endometrium). Choroba ta powoduje niedrożność jajowodów i może prowadzić do bezpłodności.

Refundowane mają być także leki zawierające substancję czynną anastrozol stosowane w leczeniu wczesnego rak piersi w pierwszym rzucie hormonoterapii.

W wykazach refundacyjnych znalazły się również leki zawierające substancję czynną atomoksetynę używane w terapii nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi oraz ze współistniejącymi chorobami, takimi jak: tiki, zespół Tourette'a, zaburzenia lękowe.

Refundowane będą też leki zawierające substancję czynną olanzapina stosowane przy schizofrenii oraz leki zawierające substancję czynną fentanyl, w postaci aerozolu do nosa używany w przypadku bólu u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową.

W wykazie leków uzupełniających wydawanych z 30 proc. odpłatnością pacjenta umieszczono produkt leczniczy zawierający substancje czynne estradiol, dydrogestron, jest on stosowany w terapii hormonalnej.

Resort zdrowia informuje, że na wniosek firm farmaceutycznych, z wykazów leków refundowanych usunięte zostały 382 produkty lecznicze. Obniżono poziom limitu dla 1055 pozycji lekowych, natomiast dla 299 dokonano podwyżek limitów.

Według resortu, zmiany limitów wynikały z podwyżek i obniżek cen dokonanych na wnioski przedsiębiorców farmaceutycznych. Wynikało to także z wpisania nowych produktów leczniczych do wykazów, w tym tańszych odpowiedników referencyjnych oraz z utworzenia nowych i rozszerzenia obecnie istniejących grup limitowych.

Nowe wykazy refundacyjne mają wejść w życie 16 września.

Minister Zdrowia podejmując decyzję o objęciu refundacją leków zapoznaje się z rekomendacjami Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH