Nowe przepisy, stary problem: nadal brakuje wielu leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: wp.pl/Rynek Aptek   26-08-2015, 16:35

Nowe przepisy, stary problem: nadal brakuje wielu leków Fot. Archiwum PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Mimo wprowadzonych nowelizacji prawa farmaceutycznego wielu aptekarzy nadal musi odsyłać pacjentów z kwitkiem. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku, w woj. pomorskim łącznie brakuje 150 leków.

- Kilku z moich podopiecznych choruje na Parkinsona, leki muszą przyjmować nawet cztery razy dziennie o ściśle określonych porach. Mamy ogromne trudności, żeby te leki dla nich zdobyć. Nieraz jest to walka nawet o kilka tabletek, angażujemy w poszukiwanie lekarstw rodziny seniorów, jeździmy po innych aptekach, żeby jedno, dwa opakowania dosłownie wybłagać - mówi Agnieszka Sznurkowska, dyrektor Domu Seniora "Kalina" w Gdańsku.

Rozwiązaniem problemów miała być lipcowa zmiana prawa farmaceutycznego. Ostatnia nowelizacja nakłada na hurtownie leków obowiązek zgłaszania Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu z kraju leków. Obowiązek obejmie te produkty, których dostępność na terytorium Polski może być zagrożona.

- Teraz w województwie pomorskim jest utrudniony dostęp do ok. 150 produktów leczniczych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W ostatnim okresie do WIF w Gdańsku zgłosiło się o pomoc w poszukiwaniu leku kilkudziesięciu pacjentów. We wszystkich przypadkach udało się pomóc w znalezieniu leków poprzez hurtownię, przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego czy konkretną aptekę - mówi Grażyna Mazurowska, Pomorski Inspektor Farmaceutyczny.

Więcej: wiadomosci.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH