Nowelizacja list refundacyjnych dopiero w październiku

POLITYKA LEKOWA

Autor: JJ/rynekaptek.pl   16-09-2011, 14:01

Nowelizacja list refundacyjnych dopiero w październiku

Najwcześniejszy możliwy termin ukazania się list leków refundowanych to 1 października, a być może nawet później - 16 października.

- Termin 16 września nie był sztywną datą, prognozowaliśmy jedynie, że być może uda się to zrobić do tego dnia. Niestety duża ilość uwag, jakie wpłynęły do ministerstwa w okresie konsultacji spowodowała, że data uległa przesunięciu - mówi Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Refundacją ma być objętych 279 nowych produktów.

Resort nie wywiąże się z obowiązku nowelizowania list cztery razy do roku. W tym roku Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło tego ani razu. Czy do końca roku pojawi się jeszcze jedna, oprócz tej w październiku, nowelizacja listy leków refundowanych?

Sytuacja jest o tyle trudna, że od 1 stycznia 2012 wchodzi w życie nowa ustawa refundacyjna, wprowadzająca m.in. sztywne ceny leków refundowanych i obniżająca marżę hurtową w ciągu trzech lat z 8,91 do 5 procent.

Nie mając wiedzy, jakie leki zostaną objęte refundacją i jakie będą ich ceny, firmy będą chciały jak najszybciej pozbyć się zapasów, aby od stycznia 2012 roku uniknąć strat na sprzedaży refundowanych preparatów.

- Aptekom nie uda się pozbyć wielu leków przed końcem roku, ale także w wielu przypadkach nie będą ich zamawiały, zwłaszcza tych obarczonych ryzykiem finansowym. Pacjenci będą musieli zatem czekać - mówił Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Dariusz Nowicki, dyrektor biura Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed zwraca między innymi uwagę na to, że mogą nastąpić problemy z płynnością obrotu lekami refundowanymi i to nie tylko na przełomie roku, ale znacznie wcześniej. Szczególnie dotyczy to drogich specyfików.

Na liście leków refundowanych nie pojawią się długodziałające analogi insuliny, o których dopisanie na listy walczy środowisko chorych na cukrzycę. Zgodnie z zapowiedzią minister Ewy Kopacz, od 2012 ma roku ruszyć specjalny program terapeutyczny, do którego włączeni pacjenci mieliby prawo do bezpłatnej kuracji tymi lekami. Program jednak jest wciąż opracowywany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH