Nowelizacja prawa farmaceutycznego dopiero w maju?

POLITYKA LEKOWA

Autor: gazetaprawna.pl/rynekaptek.pl   07-01-2015, 10:03

Nowelizacja prawa farmaceutycznego dopiero w maju? O nałożeniu na przedsiębiorców zaangażowanych w eksport leków dodatkowych obowiązków powinna być poinformowana Komisja Europejska (fot. sxc.hu)

Nowelizacja prawa farmaceutycznego wejdzie w życie w najlepszym razie w maju. Projekt nie został jeszcze przesłany Komisji Europejskiej do notyfikacji – pisze „Gazeta Prawna”.

Tomasz Dzitko, prezes Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych, uważa, że polski parlament nie wypełnił obowiązków wynikających z unijnej dyrektywy 98/34/EC. Według nich, o nałożeniu na przedsiębiorców zaangażowanych w eksport leków dodatkowych obowiązków powinna być poinformowana Komisja Europejska oraz pozostałe państwa UE.

– Konieczne jest zawieszenie prac legislacyjnych do czasu zakończenia oceny projektu w zakresie proporcjonalności proponowanych w nim rozwiązań na szczeblu unijnym – mówi „GP” Tomasz Dzitko.

„GP” podkreśła, że nie wystarczy projektu jedynie przekazać. Państwo musi następnie odczekać trzy miesiące, w ciągu których inne kraje mogą zgłaszać swoje uwagi. SIRPL nie widzi jednak innego wyjścia. Stowarzyszenie podkreśla, że gdy Estonia oraz Hiszpania wprowadzały do swoich porządków prawnych podobne regulacje, najpierw były one notyfikowane. I w ramach tej procedury niektóre obciążenia dla przedsiębiorców uległy złagodzeniu. Brak notyfikacji sprawiłby, że niemożliwe byłoby stosowanie wobec przedsiębiorców sankcji za naruszenie przepisów.

Janina Okrągły, posłanka PO przyznaje, że projekt będzie musiał przejść czasochłonną procedurę. Do Komisji Europejskiej zostanie przekazany prawdopodobnie bezpośrednio po drugim czytaniu, czyli w połowie stycznia.

- Chodzi nam o to, aby posłowie nanieśli już wszystkie poprawki i w efekcie tego Komisja Europejska dostała akt prawny w brzmieniu bliskim ostatecznemu – deklaruje Okrągły.

Więcej: gazetaprawna.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH