Nowelizacja prawa farmaceutycznego: krok w dobrym kierunku, ale bardzo mały

POLITYKA LEKOWA

Autor: zdrowie.abc.com.pl/rynekaptek.pl   16-04-2015, 11:15

Nowelizacja prawa farmaceutycznego: krok w dobrym kierunku, ale bardzo mały Zdaniem Michała Roszaka, obecne rozwiązania umożliwiać będą jedynie reagowanie przez GIF na ewentualne braki leków wynikające z handlu równoległego, natomiast handel ten cały czas będzie miał miejsce (fot. Fotolia/PTWP)

Celem nowelizacji pf jest ograniczenie handlu równoległego produktami leczniczymi, który prowadzi do coraz częstszych braków niektórych leków w aptekach, jednak wadą tych rozwiązań jest ich niewielki zakres i prawdopodobnie wątpliwa skuteczność - uważa Michał Roszak, radca prawny.

- Oceniając nowe rozwiązania, z zadowoleniem przyjąć należy podejmowanie przez ustawodawcę prób ograniczenia wywozu produktów leczniczych z Polski w ramach handlu równoległego. Wywóz ten stanowi bowiem nic innego jak przejaw wątpliwego moralnie i etycznie wykorzystywania przez bogate społeczeństwa zachodnie niskich cen leków przeznaczonych dla polskich pacjentów – pisze Michał Roszak, radca prawny, specjalizujący się w prawie farmaceutycznym.

Radca prawny, żałuje jednak, że ustawodawca nie odważył się na otwarte zakwestionowanie sensu prowadzenia handlu równoległego lekami i podważenie jego podstawy ekonomicznej, czyli opłacalności wywozu leków z Polski, choćby w najprostszy sposób, za pomocą uczciwej implementacji wynikającego z ustawy refundacyjnej nakazu stosowania stałych marż przez hurtowników także w odniesieniu do produktów leczniczych sprzedawanych za granicę.

Zdaniem Michała Roszaka, obecne rozwiązania umożliwiać będą jedynie reagowanie przez GIF na ewentualne braki leków wynikające z handlu równoległego, natomiast handel ten cały czas będzie miał miejsce, wraz z wszelkimi negatywnymi konsekwencjami dla polskich pacjentów. GIF jedynie blokował będzie czasowo wywóz leków, których akurat będzie brakować; po pewnym czasie braki będą znikać, wywóz leków znowu będzie możliwy i braki ponownie będą się pojawiać.

W opinii prawnika istnieje również ryzyko systematycznego podnoszenia cen leków przez producentów farmaceutycznych, tak aby zmieścić się w korytarzu cenowym czyniącym handel równoległy nieopłacalnym. 

Więcej: zdrowie.abc.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH