NRL negatywnie o zwiększeniu dopłat pacjentów do leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: NRL/ rynekaptek.pl   10-11-2014, 11:20

NRL negatywnie o zwiększeniu dopłat pacjentów do leków

Od 2 lat obserwujemy niebezpieczną tendencję do coraz większego przenoszenia kosztów farmakoterapii na chorych - informuje Naczelna Rada Lekarska.

Prezydium NRL negatywnie ocenia zwiększenie dopłat pacjentów do 260 produktów leczniczych w dokonanej analizie wykazu refundowanych leków, które weszło w życie 1 listopada 2014 r. Według ostatnich raportów prowadzi to do sytuacji, w której wielu pacjentów rezygnuje z leczenia z powodów finansowych

Odnosząc się do spadku dopłat pacjentów w przypadku 342 pozycji na liście leków refundowanych należy wskazać, iż największe obniżki powstały w stosunku do 4 substancji czynnych należących do grupy limitowej 69.1 hormony płciowe – gonadotropiny. 

W pozostałym zakresie obniżki wyniosły: w przedziale 11,45-10 zł - 3 pozycje, a w przedziale od 5-10 zł - 9 pozycji, w przedziale od 1zł do 5 złotych – 26 pozycji. Najwięcej obniżek dopłat to obniżki poniżej 1 zł: dla 104 pozycji obniżono dopłatę o 10 gr – 50 gr, dla 130 pozycji obniżka wyniosła poniżej 10 groszy, z tego dla 19 pozycji ta obniżka wynosi 1 grosz - wylicza samorząd lekarski.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z niepokojem odnotowuje także, iż do wykazu leków z tzw. listy aptecznej nie dopisano żadnej nowej substancji czynnej. Krytycznie odnosi się także do faktu, iż do wykazu produktów leczniczych w programach lekowych i chemioterapii wprowadza się jedynie jedną nową substancję czynną.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poziom nakładów na innowacyjne leki jest w Polsce niepokojąco niski i nie pozwala polskim pacjentom na korzystanie z najnowszych, najskuteczniejszych metod leczenia.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH