NSA: państwu powinno zależeć na ciężko chorych dzieciach

POLITYKA LEKOWA

Autor: DGP/rynekaptek.pl   10-10-2016, 08:44

NSA: państwu powinno zależeć na ciężko chorych dzieciach Zdaniem NSA, ciężko choremu chłopcu należy się refundacja leku, który jako jedyny może powstrzymać rozwój choroby.

Do sądów w ciągu ostatnich kilku lat trafiło kilkadziesiąt spraw dotyczących odmowy przez resort zdrowia sfinansowania drogich leków sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego. Resort przekonuje, że może zapłacić tylko za leki, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce. NSA twierdzi inaczej.

W jednym z przypadków Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że przepisy resort powinien interpretować na korzyść chorych - podaje DGP. NSA orzekł (II GSK 2765/16), że MZ nie może powoływać się na te regulacje. I utrzymał wyrok WSA (VI SA/Wa 2942/15).

- Sędziowie argumentowali, że Ministerstwo Zdrowia nie powinno literalnie interpretować przepisów. Powinno patrzeć przez pryzmat konstytucyjnych praw, uwzględniających konieczność zapewnienia każdemu prawa do ochrony zdrowia i nakładających na władze publiczne obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i otoczenia szczególną opieką dzieci – wylicza Marta Balcerowska, radca prawny z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, która prowadziła sprawę chłopca.

Z kolei Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu, tłumaczy, że były wyroki, które przyznawały w tej sprawie słuszność ministerstwu. Tym samym wskazuje, że resort zamierza poprawić sytuację pacjentów z chorobami ultrarzadkimi w stosunku do refundacji leków.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH