O gospodarce lekiem w Poznaniu

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   18-12-2012, 10:29

O gospodarce lekiem w Poznaniu

Konferencja w Poznaniu (12 grudnia 2012 r.) zainaugurowała szóstą już edycję regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia, organizowanych przez wydawcę oraz redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. Biorą w nich udział m.in. szefowie szpitali, farmaceuci, lekarze, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządowcy, a także eksperci i dostawcy rynku medycznego.

Pierwsza część poznańskiej konferencji dotyczyła m.in. sytuacji finansowej placówek lecznictwa stacjonarnego oraz finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkopolsce.

Osobne dwie sesje w trakcie poznańskiej konferencji poświęcone były: gospodarce lekami w szpitalach oraz inwestycjom i źródłom ich finansowania w wielkopolskich placówkach medycznych.

- Obecny stan aptek szpitalnych w Polsce jest zróżnicowany. Część reprezentuje poziom krajów zachodnich, część, niestety, nie gwarantuje odpowiednich standardów - zauważyła dr Hanna Jankowiak-Gracz, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej, kierownik apteki Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- Mamy doskonałe prawo farmaceutyczne, ale problemy pojawiają się w momencie jego realizacji.Doktor Jankowiak-Gracz przypomniała ustawowe zadania nałożone na apteki szpitalne, w tym przede wszystkim funkcje logistyczne, czyli zakup leków, magazynowanie, dystrybucję i organizację przetargów, a także funkcje nadzorcze obejmujące zachowanie bezpieczeństwa przechowywania leków.- Kolejnym zadaniem jest wytwarzanie leków cytotoksycznych oraz do żywienie pozajelitowego. Ideałem byłoby, aby apteka szpitalna była gwarantem bezpiecznej, ale i ekonomicznej terapii w szpitalu. W Wielkopolsce w większości placówek udaje nam się ten cel realizować - zaznaczyła konsultant.Danuta Kurasz, kierownik apteki Szpitalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu wskazała, że obecnie farmaceuci mają dość często do czynienia z produktami, które raz są wyrobami medycznymi, a raz lekiem: - To wymaga wyjaśnienia. Okazuje się, że dzisiaj łatwiej jest zgłosić w Polsce lek jako wyrób medyczny. W ten sposób omija się długą i kosztowną procedurę rejestracyjną. Moje zabiegi o wyjaśnienie jednej z takich rejestracji zakończyły się fiaskiem. CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH