Ochrona rynku - tak, ale nie w ten sposób

POLITYKA LEKOWA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   17-04-2015, 08:40

Ochrona rynku - tak, ale nie w ten sposób Jak MZ przeciwdziała brakom leków

"Najbardziej oburzające nie jest to, że resort zdrowia czekał do ostatniej chwili z ochroną rynku. Oburza to, że walcząc z deficytem niektórych leków, ministerstwo narzuciło rozwiązania, które są całkowicie nieproporcjonalne do skali problemu" - informuje wyborcza.pl.

Już czwarty rok nasz rynek leków jest regulowany przez ustawę refundacyjną. Leki stały się najtańsze w Europie. Sukcesem są wielomiliardowe oszczędności NFZ w wydatkach na refundację, ale problemem okazał się niekontrolowany, nielegalny wywóz leków.

By móc zapobiec, parlament w szybkim tempie znowelizował ustawę Prawo farmaceutyczne.

Po wejściu w życie ustawy każdy producent leku refundowanego ma raportować, ile leku jakiej serii sprzedał na polski rynek. Deficyt dotyczy kilkudziesięciu pozycji, obowiązek raportowania będzie dotyczył wszystkich. Trudno sobie wyobrazić, by administracja państwowa była w stanie te raporty zanalizować, śledzić cały łańcuch dystrybucji od producenta do pacjenta, aby się przekonać, czy lek został sprzedany na receptę, czy też gdzieś po drodze wyemigrował.

W 2017 r. ma zacząć obowiązywać Zintegrowany System Monitorowania Obrotu, do którego każdy producent, hurtownik i aptekarz mają wprowadzać informacje o ruchu każdego leku, także tego sprzedawanego bez recepty. To już będzie kilkadziesiąt tysięcy produktów. Co to ma wspólnego z ochroną rynku przed wywozem najdroższych leków?

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH