Od 1 września nowa lista leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek   01-09-2015, 12:16

Od 1 września nowa lista leków refundowanych Na wrześniowej liście refundacyjnej jest 76 nowych preparatów dostepnych w aptekach

We wtorek, 1 września wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Znajdzie się na niej 76 nowych produktów dostępnych w aptekach. Ustawodawca wprowadza też zmiany dotyczące preparatów stosowanych w programach lekowych i katalogu leków refundowanych w chemioterapii.

Na liście aptecznej znajdzie się 76 nowych produktów. W przypadku 51 produktów - leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - ceny obniżono. Obniżki te wyniosą od 1 gr do 184,74 zł. Ceny detaliczne brutto spadną w przypadku 821 produktów (od 1 gr do 194 zł), wzrosną zaś w przypadku 131 (od 1 gr do 1,48 zł).

W rozmowie z PAP przewodniczący Zespołu do spraw Polityki Lekowej i Farmakoterapii Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Włodarczyk pozytywnie ocenił refundację nowych substancji czynnych, postaci farmaceutycznych, wskazań, a także tworzenie nowych programów lekowych i rozszerzanie katalogu chemioterapii, zaznaczył jednak, że zaniepokojenie budzi fakt bardzo nielicznych w tym roku zmian w zakresie refundacji aptecznej.

Zwrócił uwagę, że od stycznia do lipca MZ zrefundowało tylko dwie nowe substancje czynne (ikatybant i esomeprazol) oraz dwie nowe postaci farmaceutyczne i dwa leki złożone substancji czynnych już wcześniej refundowanych. "Obecna lista apteczna ponownie rozczarowuje" - ocenił Włodarczyk.

Jednym z nowych produktów na liście aptecznej będzie lek zawierający worykonazol, stosowany w terapii ciężkich zakażeń grzybiczych oraz w profilaktyce inwazyjnych zakażeń grzybiczych u pacjentów wysokiego ryzyka po przeszczepie macierzystych komórek krwiotwórczych. Lek zawierający tę substancję będzie objęty refundacją także w katalogu chemioterapii.

W nowym wykazie refundacyjnym będzie też lek zawierający walgancyklowir w postaci proszku do sporządzania zawiesiny, refundowany w przypadkach zakażeń wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów miąższowych - w przypadku przeciwwskazań do stosowania tej substancji w postaci stałej. Jak informuje resort zdrowia, objęcie refundacją płynnej postaci leku jest szczególnie istotne dla dzieci poddawanych przeszczepom narządów.

Pozostałe produkty dodane do części aptecznej wykazu refundacyjnego są odpowiednikami dotychczas refundowanych. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu ich obowiązywania bądź odmową refundacji na kolejny okres, na liście obowiązującej od września nie znajdzie się 12 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH