Ograniczenia w stosowaniu antybiotyków utrudniają leczenie?

POLITYKA LEKOWA

Autor: RZ, Metro/rynekaptek.pl   27-03-2012, 13:53

Pacjentom ostro ograniczono dostęp do refundowanych antybiotyków - twierdzą lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego.

Od 1 stycznia lekarz, zgodnie z przepisami ustawy refundacyjnej, może wystawić receptę na refundowany antybiotyk, tylko wówczas gdy jest pewny że ten konkretny lek ma posiada wskazania rejestracyjne do zwalczania bakterii, które wywołały infekcję u pacjenta.

Aby jednak uzyskać pewność, jaki szczep bakterii spowodował infekcję, trzeba wykonać antybiogram. Bez tej wiedzy lekarza pacjent powinien płacić za antybiotyk w pełnej odpłatności.

- Dopóki nie będę miał na biurku wyników, to za antybiotyk, którym się leczy, musi płacić sto procent jego ceny - mówi gazecie Metro należący do Porozumienia Zielonogórskiego lekarz internista z Radomia, Wojciech Pacholicki.

Jak podaje np. popularny augmentin ze zniżką kosztuje ok. 13 zł, a pełnopłatny ponad 20 zł. - Albo muszę szukać innego leku o szerszym zastosowaniu, który nie wymaga posiewu. To jednak może narazić chorego na wydłużenie terapii - dodaje.

Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, pediatry i prezesa Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń", aż 90 proc. kuracji antybiotykowych w ciągu około pierwszych trzech dni leczenia jest oparta na przewidywaniu. A tyle trzeba oczekiwać na wynik posiewu.

- Pierwsze badanie pacjenta jest zazwyczaj empiryczne. Na diagnostykę laboratoryjną często nie ma ani czasu, ani pieniędzy. Rozwiązaniem mogły by być szybkie testy tzw. POCT - point of care testing, robione w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak takie rozwiązanie nie jest u nas dostępne w ramach kontraktów placówek z NFZ - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Ministerstwo zapewnia, że dostęp antybiotyków nie pogorszył się. Innego zdania są lekarze PZ, którzy podkreślają że taki sposób wprowadzenia ograniczeń jest niezgodny z aktualną wiedzą medyczną. Naraża pacjenta na dodatkowe wydatki, choć ubezpieczenie daje pacjentowi prawo do refundacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH