Ograniczenie wywozu leków: kto będzie głosował za, kto przeciw

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ŁS   09-04-2015, 07:55

Ograniczenie wywozu leków: kto będzie głosował za, kto przeciw Według szacunków NRA rocznie do innych krajów Unii Europejskiej wywożone są leki warte ok. 2 mld zł (fot. sejm.gov.pl)

Platforma Obywatelska i koło Ruchu Palikota zapowiedziały w środę poparcie dla noweli Prawa farmaceutycznego, która ma ograniczyć wywóz leków z Polski za granicę. SLD zapowiedziało, że nie będzie głosować przeciw; PiS i PSL chcą dodatkowych rozwiązań w tej sprawie.

W polskich aptekach brakuje niektórych leków, m.in. przeciwzakrzepowych i przeciwastmatycznych. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest niekontrolowany wywóz z Polski leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Projekt mający zapewnić większą kontrolę nad rynkiem leków przygotowali posłowie PO.

W środę poparcie dla tego projektu zapowiedział klub PO. Jak podkreślił poseł tej partii Rajmund Miller, ustanawia on mechanizm kontroli nad dostępnością leków - jeśli w 5 proc. aptek w danym województwie będzie brakować danego leku, wojewódzki inspektor farmaceutyczny będzie przekazywał tę informację głównemu inspektorowi, a ten ministrowi zdrowia, który umieści go na liście tych leków, które nie mogą podlegać wywozowi.

Głosować "za" zamierza też koło poselskie Ruchu Palikota, co zapowiedział poseł tej partii Łukasz Krupa.

Reprezentujący SLD poseł Piotr Chmielowski poinformował, że jego klub nie będzie głosować przeciw, jednak nie zadeklarował jednoznacznie, czy będzie to głos "za", czy wstrzymujący się. Ocenił, że dzisiejsze rozwiązania prawne są wystarczające, by kontrolować rynek leków, należałoby jednak dostępne dane dotyczące ich dostępności dla pacjentów poddawać wnikliwszej analizie.

Czesław Hoc (PiS) zapowiedział, że jego partia nie będzie głosować przeciw projektowi, ale poparcie dla niego uzależnia od przegłosowania zgłoszonych wniosków mniejszości, które m.in. mają zapewnić wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym hurtownie farmaceutyczne stałych dostaw leków refundowanych. W trakcie wcześniejszych prac legislacyjnych za takim rozwiązaniem opowiadała się Naczelna Rada Aptekarska.

Kolejna propozycja PiS dotyczy wprowadzenia zapisu o obligatoryjnym cofaniu przedsiębiorcom łamiącym prawo zezwolenia na prowadzenie wszystkich należących do nich hurtowni czy aptek, a nie tylko tych, w których prawo to złamano.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH