Olsztyn: iskrzy na linii aptekarze – WIF

POLITYKA LEKOWA

Autor: OIA Olsztyn/ŁS/rynekaptek.pl   31-03-2015, 10:14

Olsztyn: iskrzy na linii aptekarze – WIF Aptekarze oburzeni, że WIF obarcza ich winą za braki leków w aptekach (fot. Fotolia/PTWP)

- Skandaliczne jest doszukiwanie się winy w osobie magistra farmacji czy kierownika apteki za braki leków – pisze w liście do WIF mgr farm. Roman Grzechnik, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Olsztynie.

Adresatem listu jest Elżbieta Kuriata, warmińsko-mazurski inspektor farmaceutyczny. Roman Grzechnik zarzuca jej lekceważenie problemu braku leków lokalnych aptekach i obarczanie winą za taki stan rzeczy farmaceutów. Szef warmińsko-mazurskiego samorządu lekarskiego zwraca uwagę, że brak leków na terenie izby obejmuje ok. 200 pozycji asortymentowych. Dotyczy to zarówno leków refundowanych jak i nierefundowanych.

- Niewątpliwie problem spowodowany jest głównie niekontrolowanym wywozem produktów leczniczych za granicę oraz podejmowaniem działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia apteki przez osoby niebędące farmaceutami, dla których priorytetem jest osiągnięcie zysku – twierdzi Roman Grzechnik.

Farmaceuta uważa, że niezrozumiałe jest twierdzenie wypowiadane w mediach przez szefową WIF, że problemu w przedmiotowej sprawie "nie widzi".

- Skandaliczne jest również doszukiwanie się winy w osobie magistra farmacji, kierownika apteki za braki leków w aptekach. Pani Inspektor również jest magistrem farmacji i być może w przyszłości również będzie Pani wykonywać zawód farmaceuty jako kierownik apteki, w związku z tym życzę Pani aby to nie była taka rzeczywistość jak istniejąca w obecnej chwili – pisze szef ORA w Olsztynie.

Elżbieta Kuriata, zapytana przez dziennikarza portalu wyborcza.pl, o to co powinien zrobić pacjent, który nie może kupić leku, odpowiedziała, że „musi tym zająć się kierownik apteki, który powinien zapewnić jego nabycie w terminie uzgodnionym z pacjentem”.

Z listu Romana Grzechnika wynika, że na linii aptekarze – WIF iskrzy od dawna.

- Wobec opisanej postawy Pani Inspektor w sytuacji braku leków, ale również innych spraw np. niedozwolonej reklamy aptek czy wydawania produktów leczniczych z aptek oraz kontroli aptek, aptekarze mają znaczne obawy i wątpliwości aby informować Inspektora Farmaceutycznego w Olsztynie o ww. kwestiach. Obiekcje przed podjęciem takich działań są powodowane obawą, ze jedyną reakcją IF na przedstawiony problem będzie decyzja o przeprowadzeniu szczegółowej kontroli przez WIF w danej aptece – pisze Grzechnik.

Więcej: olsztyn.oia.org 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH