Olsztyn: w stacji sanepidu szczepionek nie brakuje

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   14-11-2009, 10:45

Jak podaje Państwowy Zakład Higieny tylko od 1 do 7 listopada w woj. warmińsko-mazurskim zachorowało na grypę 3598 osób, a zapadalność wyniosła 35,93 na 100 tys. ludności przy średniej krajowej - 9,35.

– Choć w województwie warmińsko-mazurskim jest najwięcej zachorowań na grypę w stosunku do liczby ludności, to choroba ma łagodny przebieg i żaden przypadek nie wymagał hospitalizacji. Wszystkie są leczone ambulatoryjnie – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Feliks Jarocki, zastępca dyrektora ds. epidemiologicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Najwięcej choruje dzieci i młodzieży. Dlatego służby sanitarne regularnie monitorują absencję w szkołach. Co czwartek palcówki oświatowe, poza szkołami wyższymi, są zobowiązane do zgłaszania powiatowym inspektoratom sanitarnym nieobecności powyżej 20 proc. uczniów. Jeżeli absencja przedłuża się lub wzrasta liczba dzieci niechodzących na zajęcia, dyrektor może zdecydować o zamknięciu placówki. W Warmińsko-Mazurskiem taka sytuacja zdarzyła się na razie w jednej szkole.

Dane epidemiologiczne dotyczące grypy wzmogły jednak zainteresowanie szczepionkami przeciwgrypowymi. W efekcie zaczyna ich brakować nie tylko w olsztyńskich aptekach i hurtowniach, które czekają na dostawy. Nie ma ich również na Pomorzu. Jak powiedziano portalowi rynkowi zdrowia.pl w aptece na Wspólnej w Warszawie, szczepionki sprzedają się doskonale. W aptece na Długiej w Krakowie farmaceuta poinformował nas, że mają szczepionki sprowadzone z Czechosłowacji i kupić je można na receptę.

Mariusz Polidowski z hurtowni Cefarm w Olsztynie przyznaje, że zamówili preparaty u producenta i czekają na dostawę. Nie wiedzą jednak, kiedy je dostaną, ponieważ zapotrzebowanie jest wzmożone zainteresowanie po informacjach w mediach o grypie.

Brak szczepionek nie oznacza braku możliwości zaszczepienia się. Mają je jeszcze w niektórych miastach lekarze rodzinni, np. w Olsztynie, ale nie mają już szczepionek w przychodniach na warszawskiej Woli. Na pytanie portalu rynek zdrowia.pl, czy jest jeszcze możliwość zaszczepienia się, w rejestracji odpowiedziano, że owszem, ale trzeba mieć szczepionkę, bo zapasy
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH