Onkologia: po 3-7 latach od rejestracji leki są refundowane

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-01-2016, 08:26

Onkologia: po 3-7 latach od rejestracji leki są refundowane Parę lat pacjenci czekają na refundację

Od rejestracji leków onkologicznych do ich refundacji w naszym kraju mija średnio od 3 do 7 lat - powiedział podczas konferencji w Warszawie, prezes fundacji "Razem w Chorobie" dr Leszek Borkowski.

Specjalista mówił o tym podczas seminarium "Terapie przełomowe w onkologii i hematologii - dostępność do leczenie w Polsce na tle Europy", zorganizowanej przez Fundację Watch Health Care.

Bartosz Poliński z Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia powiedział, że z raportu opublikowanego przez Fundację pod koniec kwietnia 2015 r. wynika, że od zarejestrowania leków przeznaczonych do leczenia chorób nowotworowych przez Europejską Agencję Leków do ich refundacji w Polsce mijają średnio co najmniej dwa lata.

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, dr Wojciech Matusewicz tłumaczył, że najpierw firmy farmaceutyczne muszą wystąpić z wnioskiem o refundację leku, dopiero wtedy może się rozpocząć proces refundacyjny. Opinia AOTMiT wydawana jest w ciągu dwóch miesięcy, potem wniosek o refundacje przesyłany jest do ministerstwa zdrowia, gdzie oceniana jest m.in. efektywność kosztowa danego leku, prowadzone są również negocjacje dotyczące ceny leku.

- Nie wszystkie leki są refundowane nawet w krajach Europy Zachodniej, część z nich, na przykład niektóre preparaty stosowane w leczeniu szpiczaka, jest dostępnych wyłącznie w Stanach Zjednoczonych - podkreślił dr Matusewicz.

Bartosz Poliński z Fundacji Alivia powiedział, że na 30 leków onkologicznych, jakie były badane w pierwszym kwartale 2015 r., jedynie dwa były w naszym kraju w pełni dostępne, kolejnych 16 preparatów było stosowanych z ograniczeniami (w ramach programów lekowych), a 12 w ogóle nie było dostępnych. - Od tego czasu niewiele się zmieniło - dodał.

- Zaproponowaliśmy ministerstwu zdrowia wdrożenie monitoringu procesu refundacji leków. We wtorek rozmawialiśmy w tej sprawie z kierownictwem resortu i poinformowano nas, że pomysł ten być może uda się zrealizować - powiedział Poliński.

Agata Polińska z Fundacji Alivia przedstawiła rezultaty sondażu TNS Polska, z którego wynika, że prawie 90 proc. pacjentów chorych na nowotwory dobrze lub bardzo dobrze ocenia leczenia, jakie jest im oferowane. - Wynika to z tego, że pacjenci na ogół nie wiedzą o najnowszych terapiach, które są stosowane w wielu krajach, ale w Polsce nie są jeszcze dostępne - podkreśliła.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH