Onkologia w biało-zielonych barwach

POLITYKA LEKOWA

Autor: RG, PTO/rynekaptek.pl   03-06-2011, 06:05

Onkologia w biało-zielonych barwach

Ponad 60 procent nowotworów to choroby wynikające ze stylu życia. Dlatego należy edukować społeczeństwo. Mogą to robić np. fryzjerki, które przy okazji codziennych rozmów z klientkami, dyskretnie propagują ideę badań przesiewowych.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) zaprezentowało wnioski z raportu "Biała Księga. Zwalczanie raka jelita grubego i raka piersi w Polsce na tle wybranych krajów europejskich - analiza zasobów opieki onkologicznej i czynników warunkujących sukces".

Naszkicowano też wstępne założenia tzw. „Zielonej Księgi Polskiej Onkologii”, zawierającej kierunki działań w celu poprawy wyników walki z rakiem w Polsce w ramach strategicznego projektu PTO pt. „Czas na Onkologię”.

Równać do najlepszych
- Założenie wstępne dla Białej Księgi było następujące: zestawić i porównać obszerne i wieloaspektowe dane na temat zapobiegania i leczenia nowotworów jelita grubego i piersi w Polsce oraz w wybranych krajach europejskich, jak również dokonać analizy czynników warunkujących sukces w walce z rakiem krajów o najlepszych wynikach leczenia – wyjaśnił dr Adam Kozierkiewicz z Ośrodka Analiz Uniwersyteckich.

Mimo że raport dotyczy przede wszystkim tych dwóch rodzajów nowotworów, wiele zawartych w nim danych i końcowych wniosków dotyczy generalnego problemu niekorzystnych następstw chorób nowotworowych. Dane epidemiologiczne i demograficzne powiązano z analizą zasobów infrastrukturalnych, kadrowych i finansowych polskiego systemu opieki onkologicznej. Porównano je też z sytuacją w wybranych państwach europejskich, m.in. Hiszpanii, Włoszech, Portugalii Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Czechach i kilku krajach skandynawskich.

Dr Kozierkiewicz podkreślił, że według kolejnego założenia przyjętego przez autorów wspomnianego dokumentu, system ochrony zdrowia ma duże możliwości oddziaływania na wskaźniki zdrowotne dotyczące chorób nowotworowych. - Samodzielnie nie gromadziliśmy żadnych danych, opierając się na dostępnych publikacjach. Postanowiliśmy ograniczyć się do faktografii, wnioski pozostawiając niejako czytelnikom.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH