Opinia prawna Biura Analiz Sejmowych

POLITYKA LEKOWA

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   10-06-2015, 14:53

Opinia prawna Biura Analiz Sejmowych

Z analizy obowiązujących przepisów wynika, iż marża hurtowa w wysokości 5% urzędowej ceny zbytu obowiązuje także polskiego przedsiębiorcę hurtowego, który prowadzi obrót hurtowy produktami leczniczymi objętymi refundacją, z przedsiębiorcą hurtowym prowadzącym działalność poza granicami RP - ocenia BAS.

Biuro Analiz Sejmowych przygotowało opinię prawną dotyczącą stosowania marży hurtowej w przypadku sprzedaży hurtowej leku przez polskiego przedsiębiorcę hurtowego przedsiębiorcy zagranicznemu.

Urzędowa marża hurtowa w obrocie hurtowym produktami leczniczymi została wprowadzona w art. 7 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków. Zgodnie z tym przepisem ustala się urzędową marżę hurtową w wysokości 5% urzędowej ceny zbytu (ust. 1).

Obowiązkiem stosowania urzędowej marży hurtowej określonej w ustawie zostały objęte:
1) leki, dla których została wydana decyzja o objęciu refundacją,
2) leki sprowadzane w ramach importu docelowego, dla których została wydana decyzja o objęciu refundacją
3) leki recepturowe,
4) leki o kategorii dostępności Rp (wydawane z przepisu lekarza) lub Rpz (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), dla których nie została wydana decyzja o objęciu refundacją.

W komentarzu wskazuje się, iż przedstawiona regulacja ma charakter niekompletny. Nie uwzględniono w niej m. in. kwestii występowania w obrocie podmiotów zagranicznych. Zagadnienie to należy zatem oceniać w świetle całokształtu przepisów prawa farmaceutycznego, w szczególności ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o refundacji obowiązek stosowania marży hurtowej mają przedsiębiorcy prowadzący obrót hurtowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne. (...) Ustawodawca wskazuje także w ustępie 4 tego przepisu, że obrotem hurtowym w rozumieniu ust. 3 jest wywóz produktów leczniczych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywóz produktów leczniczych z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej lub Państw Członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH