Ostateczna decyzja organizacji związkowych: lekarze nie określą odpłatności na receptach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia   30-12-2011, 10:16

Ostateczna decyzja organizacji związkowych: lekarze nie określą odpłatności na receptach

Lekarze - członkowie m.in. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Polskiej Federacji Pracowników Ochrony Zdrowia, nie będą od 2 stycznia 2012 r. określali na receptach poziomów odpłatności za lek - ogłosił w piątek (30 grudnia) Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. Protest obejmie łącznie kilkanaście tysięcy lekarzy.

Jak zapewnił Bukiel, po piątkowym posiedzeniu organizacji związkowych, lekarze nie będą wypełniać rubryk odnoszących się do uprawnień pacjenta i tego, ile ma zapłacić on za lek. W zamian za to będą stawiać na receptach pieczątki: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Decyzję w sprawie nieokreślania poziomu odpłatności podjęły wszystkie organizacje związkowe uczestniczące w posiedzeniu.

Chodzi o obowiązek wpisywania przez lekarzy na recepcie poziomów odpłatności leków: B - bezpłatne, R - ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc. Lekarze sprzeciwiają się także wymogowi wpisywania na recepcie kodów uprawnień pacjenta do refundacji leków.

Niech decyduje Fundusz...
Zdaniem Krzysztofa Bukiela w ostatnim czasie nie nastąpiło nic, co by uzasadniało odstąpienie od rekomendacji OZZL w kwestii zachowania się lekarzy wypisujących recepty na leki refundowane.

- Przepisy pozostały bez zmian, a rozporządzenie dotyczące recept zachowało swoje pierwotne brzmienie, tzn. obciąża lekarza obowiązkiem np. wskazywania odpłatności za lek i również wskazywania uprawnień pacjenta czy dodatkowych kodów tych uprawnień - zaznacza szef OZZL.

- Ponadto lekarze mogą być karani za najdrobniejsze błędy w tym zakresie. W tej sytuacji uważamy, że jedyną rozsądną decyzją jest wypisywanie recept z pominięciem kwestii odpłatności, refundacji, czyli bez zaznaczania tych miejsc, które się powinno oznaczyć - powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel.

Przewodniczący OZZL powiedział również, że przystawienie wspomnianej pieczątki na recepcie jest konieczne, aby było wiadomo, że brak pieczątki lekarza nie jest spowodowany zaniechaniem czy nieuwagą.

... a płaci pacjent
- W tej kwestii podpieramy się opinią prezesa NFZ i ministra zdrowia, że takie recepty będą ważne. Powołujemy się też na rozporządzenie o receptach, które mówi, że aptekarz może uzupełnić brakujące dane. Cieszymy się, że wystawiając receptę z pieczątką o przekazaniu decyzji o refundacji Funduszowi, nie zaszkodzimy pacjentom. Chronimy się tylko przed karami – podsumował Bukiel.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH