Oszczędności na kosztach leczenia mogą być kosztowne społecznie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   20-10-2015, 12:55

Oszczędności na kosztach leczenia mogą być kosztowne społecznie Infarma o braku dostępu do nowoczesnego leczenia

Inwestowanie w zdrowie wpływa pozytywnie na wzrost produktywności i zamożności społeczeństwa - przypomina Infarma, postulując zapewnienie dostępu do nowoczesnego leczenia.

Każda choroba generuje koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. Pierwsze obciążają przede wszystkim budżet systemu ochrony zdrowia i samego pacjenta i dotyczą m.in. finansowania procedur diagnostycznych, opieki lekarskiej, zabiegów, leków czy transportu i opieki osób trzecich nad chorym.

Do drugiej grupy należą koszty, które obciążają głównie system ubezpieczeń społecznych oraz pracodawców – pracownicy z dolegliwościami pracują mniej efektywnie, są okresowo lub trwale wyłączeni z pracy.

Trzecią grupą kosztów, są te, których wartości nie można zmierzyć, a które z punktu widzenia pacjenta są równie dotkliwe, np. ból, cierpienie, ograniczona możliwość rozwoju zawodowego czy uczestnictwa w życiu społecznym.

- W Polsce, prawo do ochrony zdrowia, wynikające wprost z prawa do godności każdego człowieka, gwarantuje Konstytucja. Jednak w praktyce należytej realizacji tego prawa, nie sprzyja marnotrawstwo i nieracjonalność. W dodatku marnotrawstwo takie nierzadko występuje pod hasłem oszczędności. Jednym z najbardziej dobitnych tego przejawów jest stosowanie nienowoczesnych, najtańszych leków i technologii medycznych, zamiast najnowszych, innowacyjnych - ocenia prof. Elżbieta Mączyńska, ekspert Rady Ekspertów inicjatywy „Głosuję na zdrowie”, ekonomistka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Dodaje: - Mniejsza skuteczność leków nieinnowacyjnych sprawia, że uzyskane dzięki temu obniżki kosztów leczenia, szybko przekształcają się w ich wzrost. Takie "oszczędności" stają się niezwykle kosztowne społecznie - i dla pacjenta, i dla całego systemu ochrony zdrowia. Niższa skuteczność nienowoczesnych leków oznacza bowiem wydłużanie się czasu leczenia oraz wzrost ponoszonych z tego tytułu kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Inwestowanie w zdrowie wpływa na ograniczenie kosztów chorób, ale też wydatki systemu ubezpieczeń społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH