OZZL krytykuje resort zdrowia za sposób refundowania leków generycznych

POLITYKA LEKOWA

Autor: OZZL/ rynekaptek.pl   30-04-2014, 18:00

Zarząd Krajowy OZZL wysłał w środę (30 kwietnia) list do ministra zdrowia dotyczący refundacji leków generycznych. Sprawa dotyczy leczenia generykami zawierającymi substancję czynną imatinib w miejsce dotychczasowego leku oryginalnego (Glivec).

OZZL wskazuje, że od chwili wejścia w życie ustawy refundacyjnej, lekarze postulują, aby obowiązywała zasada, że jeżeli leki mają taką samą moc i postać farmaceutyczną oraz zawierają tę samą substancję czynną to można je stosować w tych samych wskazaniach i wydawać z taką samą refundacją. Odnosi się to do leku oryginalnego i jego generyków. Lekarze zgłaszają ten postulat, aby uprościć zasady refundacji.

Jak przypomina związek zawodowy Ministerstwo Zdrowia nie chce zrealizować tego postulatu i twierdzi, że najważniejsze są wskazania zarejestrowane przez producenta danego leku (generyku) i że do nich należy dopasować praktyczne zastosowanie leku oraz poziom refundacji.


Jednak 25 kwietnia 2014 r., podczas spotkania z chorymi na przewlekłą białaczkę szpikową i hematologami wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał chorych, że mogą oni bezpiecznie przyjmować generyki i być nimi leczeni równie skutecznie, a przy tym taniej.

Ministerstwo przedstawiło powyższe stanowisko wobec zarzutów formułowanych przez chorych, że "wskazania zarejestrowane przez producentów” generyków zawierających imantinib nie są dokładnie takie same, jak wskazania zarejestrowane przez producenta leku oryginalnego.

OZZL postanowił zapytać ministra zdrowia, "dlaczego odrzuca postulat lekarzy aby każdy lek, który ma tę samą: moc, postać farmaceutyczną i nazwę międzynarodową miał ten sam zakres stosowania i tę samą refundację, niezależnie od wskazań zarejestrowanych przez producenta, a jednocześnie minister stwierdza, że: jeżeli moc, postać farmaceutyczna i nazwa międzynarodowa preparatu są takie same, to można je stosować i wydawać zamiennie.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL w liście do resortu stwierdza, że  "Minister Zdrowia interpretuje ten sam stan rzeczy w sposób odmienny, aby tylko uzyskać z tego powodu większe korzyści finansowe dla publicznego płatnika".

Więcej: www.ozzl.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH