Pacjenci: beneficjentem ustawy refundacyjnej jest budżet państwa

POLITYKA LEKOWA

Autor: FundacjaMyPacjenci/ŁS/rynekaptek.pl   19-11-2014, 12:04

Pacjenci: beneficjentem ustawy refundacyjnej jest budżet państwa Ewa Borek (na zdjęciu), prezes Fundacji My Pacjenci (fot. Fundacja My Pacjenci)

- Ustawa refundacyjna wprowadziła sprytny mechanizm, który sprawia, że ceny leków wprawdzie maleją, ale beneficjentem tych malejących cen nie są pacjenci – uważa Ewa Borek (na zdjęciu), prezes Fundacji My Pacjenci.

Zdaniem Ewy Borek, dwumiesięczny, powtarzalny cykl publikacji obwieszczeń refundacyjnych sprawia, że za każdym obrotem koła tego mechanizmu refundacji ceny leków są coraz niższe a dopłaty pacjentów do leków refundowanych coraz wyższe.

- Beneficjentem tego mechanizmu jest budżet państwa, który dzięki niemu wyciska z systemu refundacji ostatnie istniejące rezerwy i generuje z każdym obrotem tego koła coraz wyższe oszczędności, które potem przeznacza na pokrycie długów szpitali. Decyzje o niekorzystnych dla pacjentów wzrostach odpłatności za leki zapadają w Komisji Ekonomicznej. Jasne jest, że w tym gremium nikt nie dba o interes pacjentów i nie podejmuje decyzji zmierzających ani do poprawy dostępności, ani do zmniejszenia dopłat pacjentów do leków. Przy skali współpłacenia pacjentów wynoszącej 42 proc. brak uwzględnienia potrzeb pacjentów przez to gremium jest rażącą niesprawiedliwością społeczną – komentuje prezes Fundacji My Pacjenci.

Fundacja MY Pacjenci zebrała w lipcu i sierpniu 2014 ponad 500 opinii na temat potrzeb i oczekiwań pacjentów w związku z systemem refundacji leków w Polsce.

Wynika, że na leki refundowane respondenci wydają przeciętnie 1079 złotych rocznie (dane na rok 2013). Ponad połowa respondentów (54 proc.) twierdzi, iż ich roczne wydatki na leki wzrosły bądź znacząco wzrosły po wprowadzeniu w życie ustawy refundacyjnej w 2012 roku.
Ponad połowa badanych prosi lekarza w gabinecie o przepisanie tańszych zamienników leków i dwie trzecie proszą o wydanie tańszych odpowiedników farmaceutę w aptece.
Większość respondentów (91 proc.) przyznaje, że odwiedza kilka aptek w poszukiwaniu leku refundowanego, którego nie można dostać. 30 proc. badanych nie wykupiło w aptece leku z powodu jego wysokiej ceny.
Pacjenci chcieliby, żeby NFZ identyfikował i monitorował nie tylko własne wydatki na leki, ale także wydatki, jakie na leki refundowane ponoszą pacjenci i żeby znał obszary, w których wzrost odpłatności pacjentów jest najwyższy, stanowiący istotne ryzyko noncompliance, czyli niestosowania leków zgodnie z zaleceniami.

Oprócz dostępu do leków pacjenci potrzebują także dostępu do informacji o lekach refundowanych. Najbardziej interesujące pacjentów informacje to: ile dany lek kosztuje, czy można go kupić taniej oraz w której aptece lek jest dostępny.

- Od ponad roku planowana jest kolejna nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nie wiadomo, w jakim kierunku zmierzają prace w resorcie zdrowia i kiedy zostaną zakończone. Ale tempo prac wskazuje, że nowelizacja prawa refundacyjnego nie jest priorytetem dla resortu zdrowia. I raczej nie będą to zmiany, o które chodziłoby pacjentom – zauważa Ewa Borek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH