Pacjenci chcą refundacji Victozy

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   13-09-2016, 09:44

Pacjenci chcą refundacji Victozy W Polsce zdiagnozowanych jest blisko 3 miliony chorych na cukrzycę

Chorzy na cukrzycę typu 2 oraz organizacje zrzeszające chorych zgłosiły się do posłanki Zofii Czernow, by zaapelowała do ministra zdrowia o wprowadzenie na listę refundacyjną Victozę. Przez jakiś czas lek był dostępny w sieci aptek w "bardzo dogodnej cenie".

Na rynku pojawiają się nowe leki stanowiące alternatywę do powszechnie stosowanej insuliny, mające bardzo pozytywne skutki w ograniczeniu rozwoju choroby, które w państwach UE są lekami refundowanymi. Zaliczają się do nich leki inkretynowe i inhibitorowe. Niestety zbyt wysokie koszty miesięcznej kuracji w Polsce stanowią bardzo poważną barierę do powszechnej dostępności tych leków dla chorych na cukrzycę. Takim lekiem jest m.in. Victoza.

Jak poinformowali posłankę pacjenci, do kwietnia br. lek ten był dostępny w aptekach sieci Super-Pharm na terenie całego kraju w bardzo dogodnej cenie – około 200 zł miesięcznej kuracji.

- Niestety cena leku w przeciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosła – koszt miesięcznej kuracji dochodzi do 600 zł. Podwyżka cen i brak leku na liście leków refundowanych powoduje bardzo mocne ograniczenie stosowania go przez chorych na cukrzycę - ocenia posłanka i pyta ministra, dlaczego Victoza w Polsce nie jest refundowana i jakie są możliwości wprowadzenia tego leku na listę leków refundowanych?

Według statystyk w Polsce zdiagnozowanych jest blisko 3 miliony chorych na cukrzycę. Cukrzyca zaliczana jest do głównej grupy chorób cywilizacyjnych, jest ona również pochodną wielu chorób, szczególnie oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE