Pacjenci chorzy na OAB z petycją do ministra zdrowia

POLITYKA LEKOWA

Autor: gazetalekarska.pl/UroConti/ rynkaptek.pl   15-09-2015, 15:08

Pacjenci chorzy na OAB z petycją do ministra zdrowia Chorzy na OAB od ponad trzech lat walczą o zniesienie badań urodynamicznych jako warunku refundacji

Pacjenci ze Stowarzyszenia UroConti, chorujący na pęcherz nadreaktywny (OAB), zebrali już prawie 200 podpisów lekarzy ginekologów pod petycją do ministra zdrowia. Żądają, aby zniesiono badania urodynamiczne jako warunek refundowania leków na tę chorobę.

Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti" wielokrotnie apelowało do resortu zdrowia o zniesienie obowiązku wykonania badań urodynamicznych jako warunku uzyskania refundacji w leczeniu farmakologicznym OAB. Do tej pory ta kwestia nie została uregulowana. Postulat chorych poparli lekarze.

– Jesteśmy zbudowani poparciem przez ginekologów naszych postulatów wysuwanych pod adresem Ministerstwa Zdrowia. Mamy zamiar przesłać te listy do ministerstwa, żeby pokazać, że w sprawie absurdalnego przepisu dotyczącego badania urodynamicznego ginekolodzy i pacjenci mówią jednym głosem – powiedziała Barbara Woźniak, członek zarządu Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti.

W Polsce refundację leków na zespół pęcherza nadreaktywnego warunkuje się potwierdzeniem diagnozy za pomocą badania urodynamicznego. Pacjenci i lekarze nie znaleźli odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ten przepis znalazł się on przepisach, bo nie wnioskowali o niego ani producenci leków, ani towarzystwa naukowe, ani pacjenci. Nie rekomendowała go również Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Korespondencja z MZ w tej sprawie trwa już od ponad trzech lat. Do tej pory Ministerwo Zdrowia twierdziło, że nie ma możliwości działania, bo nie otrzymało wniosków od podmiotów odpowiedzialnych, a z kolei ci nie chcieli wnioskować, bo… nie zgłaszali umieszczenia urodynamiki w przepisach. Dopiero niedawno jeden z producentów złożył już wymagany wniosek.

–Mamy nadzieję, że wniosek zostanie szybko rozpatrzony, co raz na zawsze zamknie sprawę badania urodynamicznego – mówi Anna Sarbak, prezes ZG UroConti.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH