Pacjenci czują się zagubieni w systemie bezpłatnych leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: Express Bydgoski/rynekaptek.pl   23-09-2016, 11:03

Pacjenci czują się zagubieni w systemie bezpłatnych leków Tylko lekarz POZ może wystawić seniorom receptę na bezpłatne leki

Małgorzata Pietrzak, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy w rozmowie z Expressem Bydgoskim wyjaśnia, że seniorzy, którym przysługują darmowe leki czują się zagubieni w systemie leków z "Listy 75 +".

Jak zaznacza, pacjent, by otrzymać receptę z uprawnieniem "S", musi być zapisany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wielu z nich o tym nie wie, tymczasem niektórzy z nich dotychczas leczyli się prywatnie. Dodatkowym wymogiem, jest ukończenie 75 roku życia. Leki z listy "S" przysługują bowiem osobom nie z danego rocznika, ale tym, które już skończyły 75 lat.

Podkreśliła też, iż uprawnieni do wypisywania leków z listy 75+ są wyłącznie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae.

Prezes Pietrzak wyjaśniła, że pacjenci nie mogą liczyć na darmowe leki korzystając z opieki lekarza specjalisty lub z wizyty w nocnej czy świątecznej opiece zdrowotnej, ponieważ ci lekarze nie mają wglądu w jego dokumentację medyczną.

Jak zaznaczyła, proces ten usprawniłaby karta elektroniczna pacjenta. Wówczas każdy lekarz mógłby sprawdzić, jakie leki zażywa dana osoba. Na razie jednak ta sprawa w Polsce nie jest uregulowana. Stąd resort zdrowia uznał, że nie byłoby kontroli nad używaniem leków przez seniorów.

Więcej: express.bydgoski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE