Pacjenci krytycznie o zamiennikach leków po przeszczepach

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-09-2017, 08:45

Pacjenci krytycznie o zamiennikach leków po przeszczepach Zdaniem pacjentów, ceny leków zapobiegających odrzutom przeszczepionych organów są zbyt wysokie

Nikt nam nie przedstawił badań potwierdzających skuteczność leków generycznych po przeszczepach. Nie chcemy być królikami doświadczalnymi - mówili uczestnicy protestu przed Ministerstwem Zdrowia. Resort zapewnił, że leki generyczne są skuteczne, a ceny mogą się zmieniać.

Protest zorganizowano w piątek (8 września) , gdyż - jak zaznaczali jego organizatorzy - tego dnia w gmachu ministerstwa przy ul. Miodowej przyznane mają zostać nagrody dla zasłużonych dawców przeszczepu.

W związku ze zmianami na liście leków refundowanych, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, ceny części leków przyjmowanych przez pacjentów, którym przeszczepiono m.in. szpik, nerki, serca, płuca, wątroby i rogówki oka zmieniały się.

- Walczymy o tańsze leki dla osób po przeszczepach - dla dorosłych i dla dzieciaków. (...) Nie poddamy się. Nie chcemy by nasi najbliżsi umarli przez zmianę cen leków i przyjmowanie nieprzebadanych leków generycznych - powiedziała dziennikarzom jedna z uczestniczek pikiety - mama dziewczynki po przeszczepie - Danuta Grochot. Jak mówiła, przeciwwirusowy lek Valcyte - podawany dzieciom w zawiesinie, a dorosłym w tabletkach - zdrożał z 3,20 zł na ponad 2,4 tys. zł.

Inna z protestujących - pacjentka po przeszczepie serca Joanna Prorok - wskazywała w rozmowie z mediami, że przed podwyżkami leki, które przyjmuje kosztowały 3,20 zł, teraz - ponad 60 zł za opakowanie.

Protestujący krytycznie wypowiadali się na temat istniejących zamienników drogich preparatów.

- Nikt nam nie przedstawił badań potwierdzających ich skuteczność. Nie chcemy być królikami doświadczalnymi. Dlaczego mamy rezygnować z terapii, która jest dopasowana przechodząc na coś, co nie wiadomo, jakie będzie miało skutki. Poza tym, nie wszystkie leki mają tańsze zamienniki - mówili.

Protestujący przypominali, że przeciwko zmianom bezskutecznie protestowali w maju przed budynkiem Sejmu. - Osób po przeszczepach jest w Polsce ok. 15 tys., nikt na nas nie zwraca uwagi - oceniła jedna z manifestujących.

Ministerstwo Zdrowia pytane przez PAP o komentarz do postulatów protestujących pacjentów po przeszczepach wskazało, że "systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych technologii lekowych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi jest priorytetem Ministra Zdrowia".

"Sztywne stanowisko niektórych producentów leków w zakresie utrzymywania cen na bardzo wysokim poziomie nie może ograniczać, czy wręcz uniemożliwiać działań Ministra Zdrowia w zakresie refundacji nowych, tańszych, równie skutecznych i bezpiecznych produktów, co pozwala zachować stabilność budżetu płatnika publicznego oraz rozszerzać katalog leków refundowanych o nowe technologie, które dotychczas nie były finansowane ze środków publicznych" - przekazał resort.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH