Pacjenci mogą kupować leki ze zniżką, która im nie przysługuje

POLITYKA LEKOWA

Autor: dziennik.pl. MAK/rynekaptek.pl   11-01-2012, 10:40

Pacjenci mogą kupować leki ze zniżką, która im nie przysługuje

Ministerstwo Zdrowia, chcąc złagodzić skutki protestu lekarzy, nakazało realizować farmaceutom recepty z protestacyjną pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ". Ponadto resort zdjął z aptekarzy obowiązek sprawdzania stopnia refundacji recept, także w przypadku braku wpisania odpłatności na recepcie. Jaki jest tego efekt?

Pacjenci mogą kupować leki ze zniżką, która im nie przysługuje - odpowiada dziennik.pl i podaje konkretne przykłady wskazujące, że publiczne pieniądze z NFZ, który miał na nowych przepisach zaoszczędzić, wyciekają z systemu.

Chodzi o to, że niektóre leki można kupić ze zniżką. Prawo takie mają jednak tylko pacjenci z bardzo konkretnymi schorzeniami. Dotyczy to np. leku o nazwie zoladex. W cenie 3,20 zł mogą go kupić tylko chorzy na raka prostaty. Ten sam lek jest stosowany także przy leczeniu niepłodności kobiet (endometriozie), ale wtedy kosztuje... 350 zł. Leków stosowanych w tej chorobie bowiem zniżka nie obejmuje.

Teraz jednak aptekarz ma obowiązek wydać lek po niższej cenie, jeżeli tylko recepta ma pieczątkę ”refundacja do decyzji NFZ”...

Tak samo jest na przykład w sytuacji, gdy pacjent chce kupić clopidogrel. Kosztuje 8 zł, ale tylko dla pacjentów z miażdżycą i tylko w bardzo specyficznych przypadkach. Tymczasem to także popularny lek przy leczeniu migreny. Jeżeli pacjent przyjdzie z receptą, co prawda bez wypełnionej odpłatności, ale za to ma pieczątkę, ze stenami czy bez - lek dostanie ze zniżką i zamiast 30 zł zapłaci 8 zł.

Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego nie określają na receptach poziomu odpłatności za leki, w obawie przed karą finansową za popełnienie błędu.

Protestują także dlatego, że nie mają możliwości stwierdzenia statusu ubezpieczeniowego pacjenta. - Nadal też nie posiadamy żadnego narzędzia, które pozwalałoby nam wpisywać zakres odpłatności za lek - mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

- Wciąż rekomendujemy przybijanie na receptach pieczątek "Refundacja do decyzji NFZ" - oświadczył Krajewski. - Lekarze pieczątką przykrywają pola, których i tak nie mają możliwości wypełnić.

Organizacje rekomendują też lekarzom wpisywanie na receptach międzynarodowych nazw leków.
 
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH